Denník N

Nekonečný izraelský príbeh. Ako to, že sa premiér obvinený z korupcie stále drží pri moci?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu so svojou manželkou Sárou. Foto - TASR/AP
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu so svojou manželkou Sárou. Foto – TASR/AP

Izraelské voľby skončili po tretí raz bez jasného víťaza, Benjamin Netanjahu to však vidí inak.

Tretie voľby v priebehu jedného roka dopadli viac-menej podobne. Tesne ich vyhral najdlhšie vládnuci izraelský premiér Benjamin Netanjahu, v Knessete mu však so spojencami podľa predbežných výsledkov chýba väčšina.

Jeho pravicová strana Likud po sčítaní 90 percent hlasov skončila ako prvá, s 36 kreslami v 120-člennom parlamente. Tradiční spojenci z dvoch ultraortodoxných strán a menšej nacionalistickej strany mu nestačia. Podľa neúplných výsledkov majú spolu 59 kresiel. V Knessete však potrebuje aspoň 61 poslancov.

Ani to však nebránilo Bibimu, ako ho prezývajú v Izraeli, aby sa vyhlásil za jasného víťaza.

Na druhom mieste skončila Modrá a biela bývalého generála Bennyho Ganca so zhruba 32 kreslami. Ich spoločná vláda s Likudom, prezývaná vláda národnej jednoty, by bola najjednoduchším riešením patovej situácie. Jej prekážkou je však práve meno Benjamin Netanjahu.

Ganc trvá na tom, že vládnuť bude s Likudom iba vtedy, ak sa premiér obvinený z korupcie vzdá svojich premiérskych ambícií. Netanjahu, ktorý pohodlne obhájil svoju stranícku stoličku krátko pred voľbami, to odmieta.

Sekulárny a nacionalistický politik Avigdor Lieberman (prisťahovalec z Moldavska) by mohol rozhodnúť. Nechce sa však prikloniť na žiadnu stranu, najmä nie na stranu Netanjahua a ortodoxných strán, s ktorými má radikálne odlišný pohľad na svet.

„Nepohneme sa ani o milimeter,“ vraví Lieberman.

Vzhľadom na prvé miesto pre Likud je pravdepodobné, že Netanjahu do tretice dostane od prezidenta Reuvena Rivlina poverenie na zostavenie vlády.

V spoločnosti, ktorá je mimoriadne rozdelená a polarizovaná, to však bude veľmi ťažké.

Prečo stále Bibi

Napriek tomu má Netanjahu podľa izraelského novinára Yossi Melmana šancu zostaviť novú vládu s tesnou väčšinou.

Izraelský denník Haarec napríklad písal, že poslankyni za Modrú a bielu sa vyhrážali, že ak sa nepridá k Likudu, zverejnia o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie