Denník N

Na stretnutia musia aj chorí, rúška majú zakázané. V Kórei šírila koronavírus kresťanská sekta

Vojaci dezinfikujú oblasť pred pobočkou cirkvi Sinčchondži. Foto - TASR/AP
Vojaci dezinfikujú oblasť pred pobočkou cirkvi Sinčchondži. Foto – TASR/AP

Pacientka číslo 31 nakazila skoro 40 ľudí. Údajne odmietala testy a chorá dvakrát išla na náboženské stretnutie svojej cirkvi. 

Južná Kórea patrí medzi štáty, ktoré boli najlepšie pripravené na epidémiu nového koronavírusu. V roku 2012 tu vírus MERS zabil najviac ľudí mimo Blízkeho východu.

Krajina sa poučila. Keď sa v Číne začal šíriť nový záhadný vírus, vláda urobili opatrenia, aby sa v tejto 51-miliónovej krajine nerozšíril.

Hranice s Čínou napriek kritike opozície úrady nezavreli, no sledovali pohyb každého prichádzajúceho. Ako píše Foreign Policy, vďaka platbám kreditnou kartou, kamerám či pohybe telefónov vedeli dokonca aj to, na ktorom sedadle sedela daná osoba v kine.

Aj dnes si ľudia na webe môžu pozrieť pohyby osôb (bez zverejnenia mena), ktoré sa nakazili koronavírusom, a zistiť, či sa s nimi nemohli dostať do kontaktu.

Pacientka 31

Do polovice februára sa zdalo, že to funguje. Krajina mala len 30 izolovaných prípadov. Potom však počet prípadov začal násobne narastať. V utorok bolo nakazených už vyše päťtisíc ľudí, najmenej 31 pacientov zomrelo. Je to najviac potvrdených prípadov choroby COVID-19 mimo Číny.

Ako hlavný dôvod, prečo sa situácia kórejským úradom vymkla z rúk, sa spomína tajomná sekta Sinčchondži. Názov tejto cirkvi,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • 1521 (+0) nakazených | 1366 (+10) vyliečených | 28 úmrtí (+0) | 172601 testov (+1606) – stav k 30.5.
  • za štvrtok nepribudol ani jeden nový prípad, kĺzavý medián je na hodnote 0
  • 3. júna otvoria všetky vnútorné športoviská a začne sa s uvoľňovaním opatrení v DSS
  • od stredy je možné ísť do 8 krajín bez povinnosti karantény pri návrate do 48 hodín

Svet

Teraz najčítanejšie