Denník N

PS/Spolu zvažuje ústavnú žalobu na voľby, zbiera dôkazy o pochybeniach

Logisticky prirovnávajú plošné testovanie k voľbám. Foto N - Tomáš Benedikovič
Logisticky prirovnávajú plošné testovanie k voľbám. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Dobrý deň, hlásim nezapočítaný hlas pre Ladislava Blažeka v mojom okrsku,“ píše volička PS/Spolu z Novej Bane. Sťažuje sa priamo vo facebookovej skupine, ktorá vznikla v utorok krátko pred obedom a zbiera od voličov nezrovnalosti pri sčítavaní hlasov v parlamentných voľbách.

Nová sťažnosť pribúdala do skupiny zhruba každých desať minút. Prvé ponosy voličov sa začali objavovať už v pondelok, keď si začali na stránke štatistického úradu pozerať, ako dopadli voľby v ich volebných okrskoch. Viacerí zistili, že tam chýbajú preferenčné hlasy pre kandidátov, ktorých podporili.

Skontrolovať sa to dá na stránke štatistického úradu. Voliči si tam môžu vyhľadať výsledky vo svojom okrsku a preveriť, či kandidáti, ktorých krúžkovali, získali aspoň jeden hlas.

Takéto zisťovanie je jednoduchšie v menších okrskoch, kde nehlasuje veľa ľudí, a v prípade menej známych kandidátov.

V utorok večer PS/Spolu zverejnila aj web, na ktorom môžu voliči a voličky priamo nahlasovať zistené nezrovnalosti vo výsledkoch.

Za pár hodín zozbierali tristo podnetov

Skupinu administruje kandidátka PS/Spolu s číslom 28, právnička Lucia Plaváková. Tá ráno na Facebooku napísala, že sa jej v správach množia prípady, keď ľudia nenašli svoje krúžky započítané v oficiálnych výsledkoch.

Koalícia PS/Spolu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Progresívne Slovensko

Voľby 2020

Slovensko

Teraz najčítanejšie