Denník N

Koučka Kim Morganová: Mnohé ženy sa ešte aj dnes uspokoja s nižším platom ako muži

Kim Morganová. Foto - archív K. M.
Kim Morganová. Foto – archív K. M.

„Dnešné ženy už zažívajú väčší úspech, ale jedna generácia žien stále odovzdáva tej druhej rovnaký vzorec – potrebu urobiť každého šťastným a spokojným,“ hovorí britská koučka Kim Morganová.

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

Všímate si ako koučka rozdiel v tom, ako muži a ženy vnímajú základné veci v živote?

Ja vnímam rozdiel najmä v oblasti starostlivosti o deti a rodinu. Podľa mojej skúsenosti majú niekedy muži vecnejší odstup a snahu zachovať si zdravý vzťah s partnerkou. Ženy tomu ich postoju nie vždy rozumejú, lebo sa zvyknú ponoriť do starostlivosti o deti – tie sa pre ne stávajú stredobodom všetkého.

Myslím si aj, že muži sa v poslednom čase zmenili viac než ženy. Dramatickejšie, viac to vidno.

V čom napríklad?

V tom, že sú viac ochotní ukázať svoju zraniteľnosť. Povedala by som, že moderní muži viac prijímajú koncept rovnosti seba a svojej partnerky.

Muži, s ktorými som pracovala a prichádzala do styku povedzme v 70. rokoch, boli takí, na ktorých by si určite zgustlo dnešné hnutie #MeToo. To bol úplne iný svet.

Dnes sú mnohí mladí muži iní – milí, zraniteľní, neskrývajú emócie, starajú sa o deti, uvedomujú si svoje strachy. Myslím si, že mnohí moderní muži jednoducho vnútorne narástli, rozvinuli sa.

Ale berte to naozaj ako moje osobné postrehy, nepracujem s mužmi tak intenzívne ako so ženami.

Čo najviac trápi ženy, ktoré vás vyhľadajú ako koučku?

Nízke sebavedomie, perfekcionizmus, nízka asertivita, snaha zapáčiť sa iným a nejasné hranice vo vzťahoch. Koučujem predovšetkým ženy vo Veľkej Británii. Už tridsať rokov vediem programy rozvoja žien a pracovala som so ženami mnohých vekových skupín. Pred tridsiatimi rokmi som rozumela, prečo sa niektoré ženy cítili tak, ako sa cítili – rozdiely medzi mužmi a ženami boli aj v našej krajine veľké, rovnoprávnosť neexistovala.

Šokujúce pre mňa je, že za tých tridsať rokov sa ženy vo svojich pocitoch veľmi neposunuli.

To, ako sa hodnotia,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcast Denníka N

Rozhovory

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie