Denník N

Búšenie na brány Európy: nebývalý nápor migrantov na grécko-tureckej hranici je pomsta Erdogana

Deti migrantov spia vedľa rieky v Turecku blízko hraníc s Gréckom. Foto - TASR/AP
Deti migrantov spia vedľa rieky v Turecku blízko hraníc s Gréckom. Foto – TASR/AP

Humánne riešenie utečeneckej a migračnej krízy na vonkajších hraniciach EÚ je v nedohľadne.

Môže ísť o oveľa vážnejšiu krízu, než bola tá v roku 2015, keď prišlo do Európy takmer milión migrantov, väčšinou bez kontroly.

Agentúrne správy, ale aj nedeľný post tureckého ministra vnútra Süleymana Soylua na Twitteri, sú alarmujúce. Cez víkend sa z vnútrozemia Turecka za pomoci miestnych autorít, ktoré ich dokonca zvážali autobusmi, presunulo 76 358 migrantov. A blížia sa ďalší.

Prečo Erdogan zúri a čo hrozí

V Turecku je celkovo 3,7 milióna migrantov. Vôbec však nejde o to, že by sa o také vysoké číslo ľudí na úteku odrazu nedokázala krajina postarať. Nekolabuje pre migrantov.

Príčinou zúrivosti je vojna v susednej Sýrii. Rozbuškou bolo, keď vládne vojská prezidenta Baššára Asada s výdatnou pomocou Ruska zabili prvých 34 tureckých vojakov. V ďalších dňoch Turci ako odvetu zostrelili tri sýrske stíhačky a neoverené správy hovoria o dvetisíc zabitých sýrskych vojakoch.

Provincia Idlib, posledná bašta Tureckom podporovaných povstalcov na severozápade Sýrie, sa zmenila na kruté bojisko s takmer miliónom ľudí na úteku. Hrozí otvorený konflikt medzi dvomi z najväčších armád sveta – ruskou a tureckou, ktorá je v NATO.

A práve pocit, že Západ a NATO ho v sýrskom ťažení nedostatočne podporuje, doháňa Erdogana do nepríčetnosti.

Migrantov, ktorých mal podľa dohody s Bruselom z roku 2016 zadržiavať na svojom území za cenu výpomoci vo výške šiestich miliárd eur na budovanie táborov a iných kapacít (zatiaľ dostalo Turecko asi polovicu tejto sumy), začína cynicky používať ako „živú zbraň“ na rozklad Európy. Pretože priamym dôsledkom udalostí bude nárast podpory extrémistických a populistických politikov.

V pozadí počuť škodoradostný smiech ruského prezidenta Vladimira Putina. Hybridná vojna sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Migrácia

Turecko vs. Rusko

Svet

Teraz najčítanejšie