Denník N

Čo rozhodne o úspešnej liečbe Slovenska?

Volebná noc OĽaNO vo februári 2020. Foto N – Tomáš Benedikovič
Volebná noc OĽaNO vo februári 2020. Foto N – Tomáš Benedikovič

Víťaz volieb je záhadou a strana Za ľudí sa do istej miery stáva dedičom nenaplnených predstáv tých, ktorí neuspeli.

[Dnes posledná šanca: pre predplatiteľov poštovné na naše knihy zadarmo.]

Autor je sociológ

Slovenské voľby vyvolali početné zahraničné reakcie. Tie české zdôrazňovali koniec éry Roberta Fica, ktorý pripísali zmene atmosféry po februári 2018, prílivu informácií o korupcii a prerastaní mafiánskych klanov do politiky, ale aj nespokojnosti so stavom zdravotníctva a školstva i so situáciou ľudí žijúcich v zaostalejších regiónoch.

Zaregistrovali tiež občianske vzopätie započaté iniciatívou Za slušné Slovensko, ktoré sa napokon pretavilo do politickej zmeny. Niečo podobné sa v Česku napriek státisícom protestujúcich proti babišovskému establišmentu nepodarilo. A české médiá si všimli aj to, že to bol mohutný prúd občianskych hlasov – umelcov, študentov, rapperov, športovcov, folkloristov a ďalších – ktorí sa postavili proti šíriacemu sa moru fašizmu.

Veľkou neznámou bol Igor Matovič: pozorovatelia vysvetľovali jeho úspech odkazom na globálny trend oslabenia tradičných strán politikmi, ktorí si dokážu získať podporu kritikou elít a populistickou rétorikou.

Kopernikánsky obrat?

Víťaz volieb je záhadou aj doma. Nie pre jeho minulosť, tá je na Slovensku dôverne známa a za svoje desaťročné pôsobenie v politike si vyslúžil značnú kritiku. Otázniky sa spájajú s budúcnosťou. Aj keď sa po voľbách usiloval správať inak, hovoril o zodpovednosti, o spoločnej túžbe „vyčistiť chliev“ – premena na politika, ktorý nevystačí s kritikou, konfrontáciou a konfliktmi, ale ktorý bude musieť spájať, vyjednávať, presadzovať spoločnú vôľu a riadiť štát, si bude vyžadovať zmenu paradigmy, priam kopernikánsky obrat.

Navyše, víťazné hnutie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2020

Komentáre

Teraz najčítanejšie