Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Erdoğan hrá šach so živými figúrkami. Dôsledky pocíti aj Európa

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Pozornosť sa aktuálne sústredí na turecko-grécku hranicu, kde sa polícia snaží vyrovnať s náporom, ktorý spôsobilo rozhodnutie Turecka otvoriť migrantom cestu do Európy.

V pravidelnom piatkovom Svetovom newsfiltri sa dočítate aj to, že už je jasnejšie, kto bude súperom Trumpa v prezidentských voľbách, píšeme aj o prelomovej dohode s Talibanom a interrupciách v Argentíne.


Európa: Čaká nás ďalšia kríza?

Na hranici Grécka s Tureckom rastie napätie. V uplynulých dňoch tam prišli tisíce migrantov, ktorí uverili informáciám o tom, že cesta do Európy je otvorená.

Čo sa stalo: Správy o príležitosti dostať sa cez hranicu sa objavili po tom, čo Turecko cez víkend oznámilo, že už na svojom území nebude zadržiavať migrantov.

Ako píše z hranice Petra Procházková z českého Deníka N, nepravdivé informácie o otvorenej náruči Grékov, a teda aj Európy, utečencom podsúva dokonca aj turecká polícia a médiá.

Migranti plní nádeje sa síce dostali cez tureckých pohraničníkov, no grécka polícia ich zastavila (od minulej soboty 37-tisíc). Grécko dokonca pozastavilo udeľovanie azylov.

EÚ podporuje silnejšiu ochranu hranice a chce urobiť všetko pre to, aby sa vyhla ďalšej migračnej kríze, Turecko zas utečencov využíva na to, aby dosiahlo svoje politické ciele.

Od Európy chce, aby ho podporila v Sýrii, no Únia hovorí, že zneužívanie migračných tlakov na politické účely je neakceptovateľné.

Erdoğanova hra: Obeťami politických hier sú obyčajní ľudia, ktorí z veľkej časti utiekli pred vojnou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ich použil ako figúrky v geopolitickej šachovej partii, v ktorej ide o vplyv v Sýrii.

Erdoğan tam stojí proti sýrskemu režimu, s ktorým sa dostal do otvoreného konfliktu.

V sýrskej provincii Idlib, poslednej, ktorá nie je pod kontrolou vlády, zahynuli desiatky tureckých vojakov. Práve z Idlibu utekajú ďalšie státisíce ľudí, ktorých už Erdoğan nechce pustiť do Turecka.

Nikto nepopiera, že Turecko naozaj má problém s utečencami. Dnes v krajine žijú takmer štyri milióny ľudí, ktorí odišli z okolitých štátov.

Erdoğan sa však pred rokmi dohodol s EÚ, že sa bude snažiť udržať ich na svojom území. Dostal za to miliardy eur. Napriek tomu to nie je prvýkrát, čo sa Európe vyhráža, že svoje problémy vyrieši tým, že spôsobí krízu o dom ďalej.

Kto ustúpi: Tentoraz už svoju hrozbu začal napĺňať a Únia musí reagovať rýchlo. Aj ona totiž zlyhala. Od vrcholu migračnej krízy už prešli viac ako štyri roky, no ukazuje sa, že EÚ problém nevyriešila, iba ho odložila.

Nepríjemné je aj to, že Únia aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Migrácia

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie