Denník N

Slovenská hra o tróny alebo zostavte si vládu

Politická diskusia v Markíze po voľbách. Foto N - Tomáš Benedikovič
Politická diskusia v Markíze po voľbách. Foto N – Tomáš Benedikovič

Je skoro morálna povinnosť SaS a Za ľudí programovo a personálne pomôcť OĽaNO.

Autor je politológ

Pár dní pred i po voľbách si Denník N zahral hru o tom, ako by mohla vyzerať Matovičova vláda. Chcem sa k tejto hre vrátiť, lebo voľby sme prežili, porozumeli výsledkom a po boji sme generálmi. Práve formovanie budúcej koalície a rozdelenie kresiel vo vláde i parlamente bude čo-to vypovedať o tom, kam sa Slovensko v rôznych oblastiach pohne alebo nepohne. Opäť to môže byť ďaleko od reality, ale zároveň to môže ukázať, že aj bez personálne odborne zdatnej koalície PS/Spolu a bez kádrov z KDH sa dá vyskladať aspoň naoko solídna vláda. Koľko vydrží a aká bude (ne)akcieschopná, o tom potom, ako kedysi vravel Béla Bugár.

Samozrejme, nezaobíde sa bez externistov, ale na to sme od roku 2006 štandardne zvyknutí (Harabin, Kašický, Medveď, Lajčák, Kubiš, Malatinský, Zvolenská, Drucker, Čislák, Valentovič, Raši, Počiatek, Plavčan, Lubyová, Gajdoš, Matečná a tak ďalej, a tak podobne) a sem tam sa to dialo aj predtým (Radičová v II. vláde M. Dzurindu), netreba zachádzať do dávnej histórie.

Na upresnenie dodávam, že viacerí z nich sa potom stranícky „ukotvili“, ale začínali ako nominanti bez straníckeho trička. Je to bežné a je potrebné počítať vo vláde aj s menami, ktoré neboli na kandidátkach. Nebudeme hodnotiť, čo je lepšie, predseda vlády prezidentovi predloží nomináciu na ministra a tým môže byť každý, kto je voliteľný do parlamentu. Lenže to vôbec neznamená, že do parlamentu musel kandidovať alebo sa tam dostať.

Horúcou témou týchto dní je, kto vlastne okrem Matovičovho hnutia v koalícii bude. I keď som si prečítal, že Matovič a jeho 53 poslancov držia všetkých potenciálnych partnerov v šachu, pretože jeden z trojice Sme rodina, SaS a Za ľudí môže ísť pokojne z kola von, nie je to také jednoznačné.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2020

Komentáre

Teraz najčítanejšie