Denník N

Matoviča chceme kontrolovať bez peňazí od štátu, zodpovednosti sa nezbaví

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Predseda OĽaNO to myslí dobre, ale novinári nemajú také možnosti ako štát, ktorý sa chystá riadiť.

Igor Matovič chce kontrolu svojej vlády odovzdať investigatívnym novinárom. Chce ich platiť z rozpočtu a nechať na nich, aby strážili jeho ministrov.

Na prvé počutie hovorím, že my by sme sa o vládne peniaze na nezávislú investigatívu neuchádzali. Nezávislosť si predstavujem inak a radi zostaneme závislí iba od našich predplatiteľov.

Igor Matovič to myslí celkom iste dobre. Je to pokus ukázať, že chce naozaj bojovať s korupciou a otvoriť jeho vládu kontrole nezávislým ľuďom. Došlo mu, že každý úrad, kde menuje predsedu, bude nakoniec jeho úradom a ľahko ho spochybnia, že koná na objednávku premiéra. Preto vytiahol nápad s novinármi.

Tá myšlienka však má hneď niekoľko problémov.

Podporovať serióznu, a teda aj investigatívnu žurnalistiku, nie je nezmysel. Slušné štáty si uvedomujú, že bez kvalitných médií je ohrozená demokracia a vidia, že statusy na Facebooku serióznu novinárčinu nahradiť nemôžu.

Preto vznikajú rôzne formy štátnej podpory kvalitnej žurnalistiky. Fondy a granty na jej financovanie, daňové úľavy. Robia to vo Francúzsku, v Nemecku, a dokonca aj v Spojených štátoch.

Na Slovensku by som sa však vládnej podpory bál. Môže za to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Médiá

Voľby 2020

Komentáre

Teraz najčítanejšie