Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Dôvod na paniku nie je koronavírus, ale Boris Kollár

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Prvý pozitívne testovaný je od Malaciek. 2. Koalícia sa utiahla do ústrania – až na jednu výnimku. 3. Kollárove názory sú dôvod na paniku.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Prvý pozitívne testovaný je od Malaciek

Správa o pacientovi, ktorého na Slovensku pozitívne testovali na nový koronavírus, prišla presne týždeň po tom, čo ľudia prvýkrát nakupovali v obchodoch pod vplyvom miernej paniky.

Prezidentka, odchádzajúci premiér, hlavný hygienik, ale aj lekári a psychológovia teraz o to viac zdôrazňovali, že nie je dôvod na paniku. Okrem vykúpených rúšok a niektorého iného zdravotníckeho tovaru zatiaľ nič nenasvedčovalo tomu, že by ich rady ľudia nepočúvali.

Prvý koronavírus. Informovanie verejnosti o prvom pozitívnom teste na seba zobral Peter Pellegrini. 52-ročný pacient podľa neho pochádza od Malaciek a jeho syn sa síce nedávno vrátil z Benátok, nemal však žiadne príznaky a je možné, že nie on bol zdrojom nákazy. Lekári už testujú okolie pacienta – jeho rodinu aj jeho kolegov. Sám pacient je izolovaný v niektorej z bratislavských nemocníc a choroba má uňho mierny priebeh.

Krízový štáb. V reakcii na prvý prípad ochorenia COVID-19 vydal krízový štáb niekoľko obmedzení vrátane zákazu letov medzi Slovenskom a Talianskom, zákazu návštev v nemocniciach či v domovoch sociálnych služieb. Školy sa zatiaľ nikde hromadne nezatvárajú ani sa nerušia športové či kultúrne akcie, premiér však ľuďom odporúčal, aby necestovali do zahraničia, keď nemusia, a aby zvážili svoju účasť na akciách s väčším počtom ľudí.

Jedna z rád, ktorá zaznieva najčastejšie, je, aby ľudia nechodili k lekárovi, ale iba zatelefonovali na krízovú linku, keď budú mať podozrenie, že sú tiež nakazení.

Aspoň nejaká úľava. Istý druh optimizmu priniesla do debaty lekárka Jana Bendová, keď povedala, že diagnostikovanie prvého pacienta prinieslo aj akúsi úľavu – je totiž dôkazom, že slovenské zdravotníctvo dokáže vírus aspoň diagnostikovať.

Vo svete medzitým prekročil počet nakazených hranicu stotisíc, počet obetí vírusu dosiahol hodnotu 3 200. Medzi jednotlivými krajinami panuje veľký nepomer čo do miery smrtnosti: kým napríklad v Nemecku nemajú zatiaľ pri vyše 500 prípadoch žiadnu obeť, v USA majú len polovicu nakazených a už 14 mŕtvych. Okrem veku a celkovej úrovne zdravia pacienta zjavne hrá svoju úlohu aj systém verejného zdravotníctva a kvalita zdravotníckych služieb.

2. Koalícia sa utiahla do ústrania – až na jednu výnimku

Piatok bol šiesty deň po voľbách a rokovania o vláde sa stiahli do zákulisia. Môže to znamenať, že postúpili z fázy pozičného ostreľovania do otvoreného boja tvárou v tvár o každú stoličku a každé meno.

Jediný, kto sa opäť nezúčastnil, bol Andrej Kiska, a to z dôvodu,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie