Denník N

Parahokejista Joppa: Či máme čierny humor? Hráčov bez nôh voláme kraťasi

Martin Joppa v slovenskej reprezentácii. Foto: Roman Benický - Slovenský paralympijský výbor
Martin Joppa v slovenskej reprezentácii. Foto: Roman Benický – Slovenský paralympijský výbor

Slováci si v roku 2021 prvý raz zahrajú na MS najvyššej kategórie.

„Niektorí hráči sú naozaj zákerní. Hrotmi hokejok, ktorými sa odrážame, pichajú protihráčov a snažia sa im ublížiť. Sám som mal už dvakrát porezané brucho,“ hovorí slovenský reprezentant v parahokeji Martin Joppa.

Verejnosť vás mohla vidieť v spoločnom videu športovcov, ktorí sa postavili proti neznášanlivosti v slovenskej spoločnosti. Prečo ste podporili túto iniciatívu?

Je veľmi dôležité, aby sa športovci tiež vyjadrili k tejto téme, keďže viacerí majú množstvo fanúšikov a dokážu upraviť ich mienku správnym smerom. Keď ma oslovili, hneď som šiel do toho, pretože som tiež zástancom názoru, že ľudia by si mali uvedomiť, že história sa pomaličky opakuje. Myslím si, že politika a šport by mali zostať oddelené, ale nešlo o politický apel v prospech ktorejkoľvek strany. Bolo to vyjadrenie smerom k spoločnosti.

Cítite v našej spoločnosti aj určitú netolerantnosť voči ľuďom so zdravotným znevýhodnením?

Skôr vnímam obavy ľudí, ktorí nevedia, ako sa k nám správať. Nie je to netolerantnosť, ale tá niekedy príde ruka v ruke s obavami. Zdraví ľudia najčastejšie robia chybu práve v tom, že nás vnímajú ako zdravotne znevýhodnených. Často sa to dá spoznať od prvého momentu a stáva sa mi, že trávim veľa času presviedčaním zdravých, že som úplne normálnym členom spoločnosti. Stredná Európa sa k nám v tomto stavia dosť podobne. Precestovali sme však severské krajiny, Rusko či Japonsko, a všade sme boli až prehliadaní. Tu na sebe stále cítime pohľady ľudí.

Máte nejakú konkrétnu skúsenosť, ktorá by ilustrovala rozdiely medzi správaním sa voči zdravotne znevýhodneným u nás a vo svete?

Mám jednu obľúbenú z čias, keď som ešte nemal vodičák a dochádzal som na tréningy autobusom. Raz sa mi stalo, že mi autobusár nechcel pomôcť s hokejovou taškou a vozíkom. Tvrdil, že nie je jeho prácou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie