Denník N

Zistili sme, ako málo sme spolu – izraelská rodina opisuje, ako zvláda karanténu pre koronavírus

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Keď sa otec vrátil z rizikovej krajiny, musel sa aj so svojou rodinou utiahnuť do karantény. Odrazu boli spolu viac ako hocikedy predtým.

[Tip: Odoberajte na mobil notifikácie na najdôležitejšie správy o koronavíruse. Stiahnite si bezplatnú spravodajskú aplikáciu Minúta po minúte pre iPhone alebo Android.]

Už takmer týždeň je štvorčlenná rodina z predmestia Tel Avivu v karanténe pre to, že otec bol na služobnej ceste v Madride. Španielsko je na stále sa rozširujúcom zozname krajín, po ktorých návšteve tunajšie ministerstvo zdravotníctva nariaďuje povinnú dvojtýždňovú karanténu cestujúcemu aj jeho spolubývajúcim.

V situácii, v akej sa ocitli štyridsiatnici Yafit a Tomer a ich dve deti – 13- ročná Yael a 10- ročný Noam, sú momentálne tisícky Izraelčanov. Takmer všetci z nich (Izrael má doteraz potvrdených 25 chorých) sú bez príznakov koronavírusu, karanténa je preventívna.

„Na odporúčanie linky ministerstva zdravotníctva sme sa telefonicky nahlásili svojim lekárom, meriame si teplotu, jeme veľa ovocia a zeleniny a ja sledujem, či sa u detí neobjavujú príznaky podobné chrípke,“ hovorí Yafit.

Pripomína aj to, že s výnimkou rodinných dovoleniek si nepamätá, kedy boli všetci tak dlho spolu. „Úprimne poviem, že som si nemyslela, že to bude také náročné a myslím, že po tejto skúsenosti mám trocha iný pohľad na moju rodinu,“ vraví.

Z karantény sa najprv tešili deti, lebo nemuseli ísť do školy, mohli dlho spať a keďže aktivity vonku sú zakázané, Yafit im povolila aj viac televízie či počítačových hier ako obyčajne. „Lenže potom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • vláda oznámi, či pred Veľkou nocou sprísni opatrenia, Matovič zvažuje aj zákaz vychádzania
  • Slovensko má 471 potvrdených prípadov nákazy, za piatok pribudlo 21, vykonali 1889 testov
  • vláda podpísala zmluvu na 300 nových ventilátorov, s bankami sa dohodla na odklade splátok úverov, NR SR schválila odklad odvodov pre SZČO a zamestnávateľov
  • deti podľa Matoviča zostanú doma až do konca júna
  • MapaOtázky a odpovedeNajdôležitejšie textyPrispejte

    Rodina a vzťahy, Zdravie

    Teraz najčítanejšie