Denník N

Mama zomrela, keď som mala osem dní. Otcovi všetci hovorili, že to nezvládne

Ilustračné foto - Flickr.com/Hernán Piñera
Ilustračné foto – Flickr.com/Hernán Piñera

Môj otec z ničoho nič zostal sám s bábätkom v časoch, keď sa plienky prali a vyvárali a keď si všetci mysleli, že chlap nemôže zvládnuť staroslivosť o také malé dieťa.

Gita si z detstva pamätá, že sa k nej vždy správali inak ako k ostatným deťom. Opatrne, ľútostivo, často so šepkaním za jej chrbtom.

„Na pracovnej výchove sa ma učiteľka ako jedinej z triedy pýtala, či mi má kto pomôcť s vyšívaním na panamu. Keď som bola v puberte, triedna si ma zavolala po škole a opýtala sa ma, či viem, čo je to menštruácia a diskrétne mi pchala do tašky balíček vložiek. Aspoň to urobila v tichosti, inak mali učiteľky potrebu zvestovať všetkým, že som polosirota, nemám mamu a môj otec toho má veľa. Išla som sa prepadnúť od poníženia a hnevu,“ opisuje Gita svoje detstvo, ktoré prežila v 70. rokoch v malom meste na južnom Slovensku.

Vie, že učiteľky to mysleli dobre, len nezvolili najvhodnejšiu formu. Gita tomu rozumie – ľudia nevedia, ako sa správať k mužovi, čo ovdovel ako 25-ročný a zostal sám s osemdňovým bábätkom. V ich prípade hrala rolu aj istá jazyková bariéra. „Otec sa na juh priženil z dediny od Žiliny, po maďarsky nevedel ani zaťať, a aj keď sa postupne naučil celkom dobre hovoriť, stále tu bol akýsi ostych,“ vraví Gita.

Gitini rodičia sa zoznámili, keď bol otec na vojenskej službe. Po pár rokoch chodenia, čo sa vídavali len cez víkendy, sa rozhodli, že sa usadia pri starej mame Gity, ktorá bola vdova. Začali stavať dom na parcele, čo od nej dostali.

„Keď sa mama vrátila z pôrodnice, nechala ma pri starej mame a išla sa pozrieť na stavbu. Povedala, že potrebuje čerstvý vzduch. Asi po štvrť hodine stará mama vyzrela z okna a zbadala mamu ako leží na poli spájajúcom stavbu s jej domom. Keď dobehla,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie