Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Nikto nechce koronavírus a ministerstvo zdravotníctva

Dezinfekčné prostriedky sú prakticky vypredané už aj na Slovensku. Ilustračné foto - TASR/AP
Dezinfekčné prostriedky sú prakticky vypredané už aj na Slovensku. Ilustračné foto – TASR/AP

1. Päť pozitívnych výsledkov. 2. Práve, keď chýba minister zdravotníctva. 3. Posty, ktorých sa strany boja.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Päť pozitívnych výsledkov

Od prvého prípadu koronavírusu na Slovensku z piatka stúpol do nedele večera počet pozitívne testovaných na päť a dá sa skôr čakať, že čísla budú ďalej rásť. Otázka je, ako rýchlo.

Podľa vývoja vo svete to vyzerá tak, že úspech vírusu závisel dosť od toho, ako rázne reagovali úrady a akú kvalitnú poskytujú zdravotnú starostlivosť.

Cez víkend už bolo v Bratislave vidno, že zredla návštevnosť nielen nákupných centier. Mnohí ľudia sa zrejme začali riadiť odporúčaniami úradov, v ktorých sa opakujú dve hlavné rady: obmedziť pohyb medzi ľuďmi a umývať si ruky.

Takto sa môže človek ľahšie vyhnúť nákaze, a teda aj možnosti, že bude musieť otestovať na vlastnom zdraví, ako je Slovensko pripravené na krízové situácie. Je niekoľko signálov, že taký test by nemusel dopadnúť dobre.

Piati pozitívni, tisícky doma. Počas víkendu sa potvrdil predpoklad, že pacientom nula bol syn 52-ročného obyvateľa malackého okresu, u ktorého ako prvého zistili COVID-19. Neskôr sa ukázalo, že syn, ktorý bol predtým v Benátkach, nakazil aj svoju matku, pracovníčku zariadenia sociálnych služieb.

Dvaja noví pacienti pribudli večer: po jednom zo Senca a z Bratislavy.

Do počtu „slovenských prípadov“ sa z geografických dôvodov nezaratúvala štvorčlenná slovenská rodina, ktorá síce býva v rakúskom Kittsee, avšak pracuje a školy navštevuje v neďalekej Bratislave. V nej by mala byť zdrojom vírusu mama, ktorá sa na konci februára vrátila z konferencie v americkom Bostone.

Vláda je ticho. Vláda sa prihovárala občanom naposledy v piatok na obed, keď premiér s ministerkou vnútra oznámili prvý prípad, zakázali lety do Talianska a odporučili obmedziť pohyb. Do soboty poslala vláda ľuďom esemsky s číslom, kam volať, a odvtedy bola ticho. Až v nedeľu večer sa ozvalo ministerstvo zdravotníctva s informáciou o dvoch nových prípadoch a potvrdilo, že pátra po stopách vírusu z Bostonu.

Oveľa aktívnejšie boli samosprávne úrady. Bratislavský kraj zatvoril všetky stredné školy a s obmedzením vyučovania postupne prichádzali aj ďalšie školy či mestské časti. V pondelok teda zostanú doma tisíce alebo až desaťtisíce detí, s mnohými aj ich rodičia. Postupne sa rušili aj kultúrne a športové akcie, viaceré firmy prešli na režim „home office“.

2. Práve, keď chýba minister zdravotníctva

To, že Petra Pellegriniho – zastupujúceho ministra zdravotníctva – koronavírus príliš nerozkmital ku komunikácii s občanmi, neznamená, že sa nešírilo milión rôznych informácií.

Medzi menej dôveryhodnými boli najviac také o desiatkach lyžiarov, čo sa práve vrátili z talianskych Álp. Lenže šírili sa aj znepokojivé názory z lekárskeho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie