Denník N

Vojna zmenila ukrajinské školy, deti kreslia tanky a učia sa o majdane

Učitelia a dobrovoľníci z Ukrajiny, ktorí prišli na školenie o misionárstve a sociálnej práci. Foto N – Matej Dugovič
Učitelia a dobrovoľníci z Ukrajiny, ktorí prišli na školenie o misionárstve a sociálnej práci. Foto N – Matej Dugovič

Vyučovanie sa na východnej Ukrajine nezastavilo ani pri bojových zónach. Učitelia chcú deti napriek vojne motivovať k poctivému štúdiu, no bojuje sa aj vďaka silnému vlastenectvu.

Každý týždeň sa začína vyučovanie na mnohých ukrajinských školách spoločným spievaním hymny. Vojna zmenila na Ukrajine aj školstvo. „Roky sme vychovávali patriotov, ale deti na to neboli hneď pripravené a na začiatku roka sa nechceli zapojiť,“ vraví riaditeľka školy v ukrajinskom Mariupole Nina Carevská. „Teraz si už zvykli, zdravia sa: ‚Sláva Ukrajine, sláva hrdinom‘.“

Na škole stále prednáša o ruskom jazyku a literatúre. „Ruská literatúra je to jediné, na čo môže byť ruský národ teraz hrdý.“

Na Slovensko prišla spolu s ďalšími 17 učiteľmi a dobrovoľníkmi na osemdňový seminár o sociálnej práci a misionárstve, ktorý pripravila Vysoká škola sv. Alžbety.

Deti kreslia tanky

Deti sú v neustálom strese, traumu skúšajú aspoň trochu potlačiť učitelia, z ktorých sa niektorí na to špeciálne školili.

Vojna je už totiž témou aj pri takej bežnej veci, ako je kreslenie. „Je to hrozné – kreslia pušky, tanky, zbrane s vlajkami Ruska,“ hovorí riaditeľka základnej školy z Lysyčanska v Luhanskej oblasti Svitlana Borovkovová.

Jednou zo zbraní proti ruskej agresii je na školách vlastenectvo, ktoré podporuje aj štát. V nových učebniciach sa už deti učia o revolúcii a majdane, učitelia čakajú, že pribudne vysvetlenie ukrajinsko-ruskej vojny, ktorú Rusko napriek viacerým dôkazom stále popiera.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie