Denník N

Nechal uniesť svoje dcéry a manželku zastrašoval, britský súd odkryl praktiky dubajského šejka

Princezná Hája na súde v Londýne. Foto - tasr/ap
Princezná Hája na súde v Londýne. Foto – tasr/ap

Premiér Spojených arabských emirátov sa rozviedol s manželkou na základe šárije a dcéru sľúbil saudskoarabskému korunnému princovi, ukázal súdny proces v Londýne.

Pred štyrmi rokmi si podal ruku s britskou kráľovnou. Vo fraku a cylindri pôsobil uvoľnene a spokojne. Po jeho boku bola vtedy sympatická manželka, jordánska princezná Hája, ktorá sa s Alžbetou II. zvítala ešte vrúcnejšie – bozkom na líca.

Vlani sa dubajský šejk a premiér Spojených arabských emirátov Mohamed bin Rašíd Al-Maktúm objavil na prestížnych jazdeckých dostihoch Royal Ascot v Británii bez partnerky. Bolo to v polovici roka.

Dva mesiace pred tým od neho princezná Hája ušla. Neskôr v Londýne požiadala o rozvod a zverenie oboch detí, s ktorými sa jej podarilo odcestovať z Dubaja do Európy.

Britský súd rozhodol, že jeden z najvplyvnejších mužov v Perzskom zálive zorganizoval zastrašujúcu kampaň voči svojej exmanželke. Dubajský emir sa bráni, že rozhodnutie je jednostranné.

Konkrétne súd uvádza, že dubajský šejk od konca roka 2018 „konal spôsobom, ktorého cieľom bolo zastrašiť a vyľakať“ princeznú Háju.

Na oficiálnom instagramovom účte Emirátov sa napríklad objavili emirove básne, v ktorých spomínal zradu a smrť. Princezná Hája, ktorá bola v tom čase už v Londýne, dostala policajnú ochranu aj pre anonymné vyhrážky.

„Vezmeme ti tvojho syna, tvoja dcéra je naša. Tvoj život sa skončil,“ uvádzalo jedno z varovaní. Rovnako mala dvakrát nájsť vo svojej posteli zbraň.

Súd: Šejk uniesol obe svoje dcéry

Agentúra Reuters pripomína, že súd o verdikte rozhodol ešte koncom minulého roka. Až začiatkom marca však povolil o ňom informovať. Tomu chcel zabrániť dubajský emir, čo však zamietol britský najvyšší súd.

Napokon, zverejnenie súdneho rozhodnutia poškodilo povesť 70-ročného šejka. Okrem exmanželky sa totiž týkalo aj jeho dvoch dospelých dcér.

Podľa neho bin Rašíd Al-Maktúm nariadil v roku 2000 únos

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie