Denník N

Na vyšetrenie čakajú s horúčkou na parkovisku. Prídu sanitkou, ako idú domov, sa u všetkých nevie

Pacienti s podozrením na koronavírus čakali v pondelok pred oddelením infektológie v Bratislave.
Pacienti s podozrením na koronavírus čakali v pondelok pred oddelením infektológie v Bratislave.

Pacienti s podozrením na koronavírus musia prísť na testy sanitkou, aby neprenášali vírus. Nie je však jasné, ako sa vracajú domov. Lekári by im mali zavolať Dopravnú zdravotnú službu, tá však od soboty v Bratislave viezla len dvoch pacientov.

Už pred takmer dvoma týždňami Denník N písal, čo zažívajú pacienti s podozrením na koronavírus pred vyšetrením v nemocnici. Ľudia, ktorí sa vrátili z Talianska a mali príznaky chrípky – horúčky nad 38 stupňov a kašeľ, čakali na vyšetrenie v studenom počasí pred nemocnicou na bratislavských Kramároch. Pacientka Patrícia opisovala, že namiesto špeciálnej čakárne na bratislavskej infektológii stála na parkovisku.

„Pozerali sa na mňa ako na nejaké monštrum, mala som rúško, mala som šál, videli mi iba oči. Všetky sestričky na mňa ukazovali a pokrikovali, aby som išla niekam do kúta za budovu. Ten prístup bol hrozný,“ opisuje mladá žena.

Prešli skoro dva týždne a na Slovensku máme už potvrdené prvé prípady koronavírusu. Situácia pri vyšetreniach sa odvtedy nezlepšila.

Čakanie na parkovisku

„Posielam vám, ako to vyzeralo dnes cca 14:00 na infektológii na Kramároch,“ napísal v pondelok Denníku N pacient z Bratislavy. Fotografia zachytáva, ako ľudia s rúškami na tvári čakajú v zime v teplom oblečení na ošarpanom parkovisku. Pacienti s podozrením na koronavírus tam musia čakať v horúčkach aj niekoľko hodín na vyšetrenie na bratislavskej infektológii.

Problémom je nekoordinované zaobchádzanie s pacientmi, ktorí sú potenciálnymi nosičmi vírusu. Tí spolu čakajú pred infektológiou na parkovisku, kde sa ohrozujú nielen navzájom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

      Slovensko

      Teraz najčítanejšie