Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Koronavírus mení Európu. Taliansky scenár hrozí aj ďalším, pandémia môže trvať mesiace

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už označila šírenie koronavírusu za pandémiu. To, ako rýchlo sa šíri, znepokojuje odborníkov. Vývoj sa podľa nich ešte dá zvrátiť, no nepôjde to bez ráznych opatrení po celom svete.

Pravidelný piatkový Svetový newsfilter sa preto venuje výlučne koronavírusu. Dočítate sa, prečo sa taliansky scenár môže zopakovať v Španielsku, ako v boji proti vírusu pokročila Čína a že najmenej potvrdených prípadov je stále v Afrike.


Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

Európa: Zvyknime si na obmedzenia

Európa si musí zvyknúť na novú realitu. Koronavírus sa šíri celým svetadielom a najotvorenejší región sveta minimálne na niekoľko týždňov príde o časť svojej slobody.

Ako to vyzerá v praxi a čo môže spôsobiť nekontrolované šírenie vírusu, zatiaľ najviac pocítili Taliani. Tento scenár však hrozí aj ďalším štátom. Najbližšie k nemu je Španielsko.

Pribúdajú chorí: V piatok ráno Španielsko evidovalo viac ako 3100 nakazených. Denne pribúdajú stovky nových prípadov a Španieli sa dostali do fázy, keď je ťažké identifikovať všetkých ľudí, ktorí s nakazenými mohli prísť do styku.

Dáta sú neúprosné a ukazujú, že Španielsko je momentálne tam, kde bolo Taliansko približne pred týždňom. Teda pár dní pred tým, ako Taliani oznámili, že uzatvárajú sever krajiny a neskôr aj celé svoje územie.

V Španielsku sa už začína debatovať o tom, že Madrid a jeho okolie, kde je najviac prípadov, by mohol byť v karanténe. Vláda sa však tomu chce vyhnúť za každú cenu. V karanténe sú zatiaľ štyri menšie mestá v Katalánsku.

Vzhľadom na to, akou rýchlosťou pribúdajú nové prípady, je však reálne, že Španielsko čaká podobný scenár ako Taliansko – preťažené nemocnice, stovky obetí a zavreté všetko okrem obchodov s potravinami a lekární.

Ide o čas: Španielske ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že epidémia by mohla trvať dva mesiace. To je ten pozitívny scenár.

V negatívnom ministerstvo hovorí až o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Podcast Denníka N

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie