Denník N

Láska a priateľstvo v čase koronavírusu – ako ich zvládnuť bez dotykov

Ilustračné foto - Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

Dodržiavať odporúčania proti rozširovaniu infekcie môže znamenať, že sa mama radšej stráni dotykov svojho malého dieťaťa alebo sa bez dotykov musia zaobísť partneri.

[Tip: Odoberajte na mobil notifikácie na najdôležitejšie správy o koronavíruse. Stiahnite si bezplatnú spravodajskú aplikáciu Minúta po minúte pre iPhone alebo Android.]

Pokyny sú jasné: vyhýbajte sa telesnému kontaktu, zvážte podávanie rúk, objatia, bozky. Udržujte si odstup, neviete, či ľudia vo vašom okolí nie sú nakazení, s kým sa stretli. Myslite na to, že vo vašom okolí sú skupiny ľudí, ktoré koronavírus ohrozuje viac ako iné – môžu to byť vaši starí rodičia či rodičia, chronicky chorí príbuzní, priatelia, čo absolvovali liečbu oslabujúcu imunitu, ale aj takí, čo trpia úzkosťou a ich obavy z nakazenia sú niekoľkonásobne vyššie ako vaše. Neohrozujte ich zbytočne.

Racionálne takéto pokyny chápeme a vidíme v nich zmysel. Zároveň sme aj tvory spoločenské, a hoci máme rozličné preferencie, temperamenty, potreby a sme v rôznych fázach našich súkromných životov, takmer každý z nás potrebuje pocit blízkosti. Zabezpečiť ich môže objatie, pohladenie, úprimný stisk ruky, niekedy len letmý dotyk.

„Dotyk môže vyjadriť také emócie ako vďačnosť, súcit, sympatia. Pomáha aj budovať, posilňovať a udržiavať ľudské vzťahy a je základom spojenia a intimity. A je jedno, či hovoríme o mileneckom vzťahu, o spojení medzi rodičmi a deťmi či medzi dobrými priateľmi, ale aj o kontaktoch s nie príliš blízkymi ľuďmi pri spoločenských príležitostiach či rodinných udalostiach. Ľudia sú stavaní tak, aby vyhľadávali blízkosť iných ľudí. To, že sa im teraz odporúča konať proti tomuto nastaveniu, môže mať na citlivejších a labilnejších jedincov až nepriaznivý efekt,“ vysvetľuje sociálna psychologička Ilanit Gordonová z Bar Ilanovej univerzity.

Dotknutí starí rodičia

Je zrejmé, že fyzickým kontaktom sa dá ľahšie vyhnúť pri stretnutiach s cudzími ľuďmi či s ľuďmi, ktorých aj poznáme roky, ale náš vzťah je len profesionálny. Napomáha tomu aj to, že mnohé firmy posielajú svojich zamestnancov domov a žiadajú ich, aby obmedzili osobné stretávania s klientmi či dodávateľmi.

„Ťažšie je to v rodinách, hlavne v takých, ktoré sú ‚kontaktnejšie‘. Napríklad starým rodičom, čo sú od vnúčat zvyknutí na bozky či pritúlenie,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • vláda oznámi, či pred Veľkou nocou sprísni opatrenia, Matovič zvažuje aj zákaz vychádzania
  • Slovensko má 471 potvrdených prípadov nákazy, za piatok pribudlo 21, vykonali 1889 testov
  • vláda podpísala zmluvu na 300 nových ventilátorov, s bankami sa dohodla na odklade splátok úverov, NR SR schválila odklad odvodov pre SZČO a zamestnávateľov
  • deti podľa Matoviča zostanú doma až do konca júna
  • MapaOtázky a odpovedeNajdôležitejšie textyPrispejte

    Rodina a vzťahy, Zdravie

    Teraz najčítanejšie