Denník N

Šéf lekárnikov: Štát na nás zabudol. Nemonitoruje zásoby, len percento lekárnikov má rúška pre seba

Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Foto - TASR
Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Foto – TASR

Podľa Ondreja Sukeľa sú dnes lekárne zásobené, ale ľudia si kupujú lieky tak rýchlo, že Paralen už o týždeň nemusí byť. Dôvod na to, aby sa ľudia húfne zásobovali, nevidí. Pokiaľ nie sú na lazoch, vždy sa k liekom dá dostať, myslí si. „A ak je zdravotný stav závažný a bude si vyžadovať hospitalizáciu, v nemocniciach lieky sú,“ tvrdí prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Za problém považuje, že štát zabudol chrániť lekárnikov – nemajú ani rúška, ani dezinfekciu. Sú pritom v prvej línii.

Ako sa pozeráte na prísne reštriktívne opatrenia, ktoré vyhlásila vláda?

Sú určite namieste. Keď som pozeral premiérovu tlačovku, všimol som si, že viackrát spomenul slovo lekáreň. To je fajn, ale mrzí ma, že ho spomenuli teraz prvýkrát. A to aj v súvislosti s tým, že lekáreň, drogérie a potraviny majú ostať otvorené. Oveľa lepšie by bolo, keby tomuto vyhláseniu predchádzala starostlivosť o tých, ktorí majú zostať v lekárňach pracovať. Pretože my nemáme dostupné nič.

Vyhlásili ste, že štát mal obmedziť vstup ľudí do priestorov lekární. Ako?

Keďže štát k žiadnym odporúčaniam pre lekárnikov nepristúpil, vydali sme odporúčania lekárňam my, ale nemôžeme nič nariaďovať. Napríklad, aby si lekárne zariadili prevádzku tak, aby do nich naraz vstupovali maximálne dvaja ľudia. Aby bolo permanentné vetranie, aby lekárnici používali rukavice a rúška a aby bol pravidelne dezinfikovaný pult, klávesnice a všetko, s čím prichádzajú pravidelne do styku. Ale znova, očakávali sme, že tieto nariadenia budú vydané záväznejším spôsobom – či už od ministerstva, alebo hlavného hygienika.

Ako si vysvetľujete, že štát nemyslel na opatrenia v lekárňach?

Za posledné roky badám, že štát sa o lekárne vôbec nezaujíma a celá lieková politika sa sústredí na diskusiu o cene liekov a ich spotrebe. Všade vo svete sú lekárne vnímané ako miesta prvého kontaktu. Človek s bežným problémom nejde hneď k lekárovi, ale do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie