Denník N

Epidemiológ: Nikto si nemôže byť istý, že nemá koronavírus, dva týždne karantény bez testu nestačia

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Zdraví a mladí by ho mali prekonať ľahko, hovorí slovenský epidemiológ pôsobiaci v Česku.

Rastislav Maďar, epidemiológ z Ostravskej univerzity, hovorí, prečo dva týždne karantény nemusia zaistiť, že nemáte koronavírus, prečo zatvorenie základných škôl nemusel byť dobrý nápad, a vysvetľuje, ako sa podľa počtu mŕtvych dá odhadnúť skutočný počet nakazených.

Na Slovensku bolo vo štvrtok 21 potvrdených prípadov COVID-19 (v tejto chvíli 32), v Česku vyše 100. Dá sa však podľa nejakých modelov odhadnúť, koľko prípadov môže byť v skutočnosti?

Úplne nie, to sa dozvieme až po epidémii. Bude logické urobiť sérologické prehľady, odoberie sa plošne krv populácii a zistí sa, koľko ľudí má protilátky. Až potom zistíme, koľko osôb sa dostalo do kontaktu s vírusom, pritom ani nemuseli mať žiadne príznaky. Myslím si, že to môže byť aj prekvapivo vysoké percento ľudí.

Môže sa nakaziť aj väčšina populácie?

Či bude nakazená väčšina populácie, by som si netrúfol povedať, ale vieme, že veľká časť nakazených nebude mať príznaky. Nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že sa môže nakaziť 60 až 70 percent Nemcov. Ide však o najhorší možný scenár a osobne to nepovažujem za pravdepodobné. Snáď na viac ako 15 až 20 percent, aj vďaka radikálnym opatreniam, nedôjdeme ani pri horšom vývoji. Považujem za dôležité nestigmatizovať ľudí v karanténe; nakoniec, aj ten, čo na nich ukazuje prstom, sám môže mať infekciu a ani nemusí vedieť, kde sa nakazil. Dôležité je, aby sa to neprenieslo na tých, o ktorých sa bojíme: na ľudí s významným oslabením imunity, bez ohľadu na vek, a na seniorov.

Zahraničný bloger zrátal, koľko bolo denne potvrdených prípadov v Číne a koľko ich asi vtedy bolo naozaj, na základe príznakov neskôr potvrdených pacientov. Vyšlo mu, že v jednom momente bolo 27-násobne viac skutočných chorých ako potvrdených. Dá sa to takto aplikovať aj na Európu?

To je hrubý odhad. Vôbec však nehovorím, že to tak nemôže byť. Tento vírus je infekčnejší, než sme si mysleli. Pre bežného človeka to však väčšinou neznamená žiadne zásadné ohrozenie zdravia.

Vieme odhadnúť počet nakazených na základe úmrtí a smrtnosti?

Vieme, že v Číne je smrtnosť asi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Rozhovory

Slovensko, Svet, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie