Denník N

Koronavírus uvoľní to najhoršie z politiky, Klaus a Orbán už začínajú

Od piatka platia kontroly a obmedzania na hraniciach. Foto - TASR
Od piatka platia kontroly a obmedzania na hraniciach. Foto – TASR

Po tejto kríze bude politika pravdepodobne ešte horšia ako dnes.

Keď sa v roku 2008 začala finančná kríza, okamžite nasledovali varovania, že posilní extrémistov. Potvrdili sa. Konkrétne na Slovensku dnes máme v parlamente fašistov.

Pandémia, ktorej práve čelíme, sa nevyhnutne prejaví aj veľkými hospodárskymi problémami. To, že aj Slovensko tento rok skončí v recesii, je takmer hotová vec. To znamená viac nezamestnaných, menej peňazí v rodinách a viac nespokojnosti v spoločnosti. Vplyv na politiku preto bude podobný, ak nie horší ako pred desiatimi rokmi.

Už teraz je zjavné, ktoré spodné prúdy európskej politiky sa chopia príležitosti. V jeden deň sa ozvali rovno dvaja prominentní predstavitelia. Český exprezident Václav Klaus a maďarský premiér Viktor Orbán sa predháňali v šírení bludov, iracionálnej nespokojnosti s Európskou úniou, respektíve rovno v nenávisti k cudzincom.

Klaus v komentári pre Idnes razil teóriu, že za šírenie koronavírusu u nás môže schengenský systém a Európa bez hraníc. „To, že nemôžeme kontrolovať, kto a odkiaľ do nášho štátu prichádza, nie je žiadne víťazstvo slobody, ale obrovské riziko a potenciálna prehra nás všetkých,“ napísal a tváril sa pri tom ako uvážlivý štátnik.

Medzitým už viaceré štáty dôkladne kontrolujú, kto cez ich hranice chodí. Dôsledkom je, že schengen prestal (dúfajme, že len nakrátko) existovať. Klaus však vo svojej zaslepenosti ignoruje fakt, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • v sobotu na Slovensku pribudlo 8 prípadov nákazy, v piatok 23
  • svet má nový rekord, za deň zaznamenali 230-tisíc nakazených
  • USA hlásia rekordný nárast nakazených tretíkrát za štyri dni
  • Trump sa vôbec prvýkrát objavil na verejnosti s rúškom
  • Chorvátsko po ďalšom rekordnom náraste sprísňuje opatrenia

Komentáre

Teraz najčítanejšie