Denník N

Čo robiť v čase koronavírusu, keď nechcete sedieť doma – 5 tipov na jarnú túru v Strážovských vrchoch

Omšenská Baba, Foto – Soňa Mäkká
Omšenská Baba, Foto – Soňa Mäkká

Preventívne opatrenia proti koronavírusu uzatvárajú školy a rušia kultúrne a spoločenské podujatia. Ani podľa odborníkov však nemusíte sedieť doma. Vezmite svoje deti na čerstvý vzduch a urobte si neplánovanú rodinnú túru. Ideálne je, ak sa presúvate autom a necestujete hromadnou dopravou.

Individuálna turistika by mala byť podľa odborníkov bezpečná. To znamená, že ak idete len sami alebo s členmi svojej domácnosti, presúvate sa autom a nechytáte sa rôznych plôch ako kľučky či zábradlia, nemalo by sa vám nič stať. Vo vonkajšom prostredí slnečné žiarenie a pohyb vzduchu koronavírus rozptýlia, znížia jeho infekčnosť, a tým aj riziko.

Ak človek nevstupuje do blízkej vzdialenosti k iným ľuďom, nemusí mať v prírode rúško alebo masku, hovorí epidemiológ z Ostravskej univerzity Rastislav Maďar. Po návrate domov si treba dezinfikovať ruky.

V spolupráci s portálom Hiking.sk sme pre vás pripravili niekoľko tipov na stredne náročné vrcholy Stredného Považia. Prevažne to budú bralnaté kopce v Strážovských vrchoch, ale nevynecháme ani klenot Bielych Karpát, Vršatecké bradlá.

Omšenská Baba neďaleko Trenčianskych Teplíc

Neďaleko kúpeľného mesta Trenčianske Teplice leží dedinka Omšenie, ktorá dala meno skalnému vrcholu Omšenská Baba. Vedie naň miestne turistické značenie z centra obce spred obchodu s potravinami. Tu zaparkujeme a sledujeme žlté trojuholníky.

Prvá časť túry vedie pomedzi lúky a terasovité políčka. Neskôr sa vnárame do listnatého lesa. Na vrcholovom hrebienku trasu oživia borovice. Skalnatý vrchol poskytuje široké výhľady, vľavo výrazný špic Homôľky, oproti sa rozprestiera masív kopca s netradičným názvom Baske. Pod nami leží Omšenie. Z vrcholu smerom k nemu schádza úzky chodník, ale sme v prírodnej rezervácii a treba sa vrátiť rovnakou trasou.

Okruh meria 4 km, s prevýšením 319 metrov, tu si pozrite mapu.

Vápeč z Hornej Poruby

Výhľad z vrchola Vápča smerom na Ilavu, v pozadí Biele Karpaty. Foto – Soňa Mäkká

Ak by niekto robil prieskum, ktorý z vrcholov Strážovských vrchov je najobľúbenejší, je dosť pravdepodobné, že by vyhral Vápeč. Zelená bábovka s vápencovým skalnatým špicom láka na úžasné výhľady, pestrú kvetenu a pritom nenáročný výstup.

Na Vápeč vedie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Turistika a outdoor

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie