Denník N

Vrátil som sa z Benátok a trvalo 18 dní, kým som dostal výsledky na koronavírus. Boli negatívne

Preventívne cvičenie v súvislosti s koronavírusom vo fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. Foto - TASR
Preventívne cvičenie v súvislosti s koronavírusom vo fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. Foto – TASR

Nechceli ho poslať na testy, nemusel ani zostať v karanténe. Potom ochorel. Dnes už vie, že koronavírus nemá, ale 18 dní bol v neistote. Príbeh muža, ktorý sa pred tromi týždňami vrátil z Talianska, ukazuje, ako systém nebol pripravený na príchod pandémie.

Na Slovensko prišlo v posledných týždňoch z Talianska až 16-tisíc ľudí so SIM kartou od operátora Orange. Číslo zverejnil vo štvrtok Igor Matovič a znamená to, že v Taliansku bolo v posledných týždňoch zrejme ešte násobne viac obyvateľov Slovenska, keďže máme ešte ďalších operátorov a ľudia boli na dovolenke aj s deťmi bez mobilov.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo potom oznámil, že v hlavnom meste môže byť až osemtisíc ľudí, ktorí sa od 16. februára vrátili z Talianska domov. Vallo mal možnosť nahliadnuť do dát všetkých mobilných operátorov.

Denníku N sa ozval jeden z takýchto ľudí – muž z okolia Bratislavy, ktorý bol v Benátkach pred viac ako dvoma týždňami. Povedal, že trvalo až 18 dní, kým sa dozvedel výsledok svojho testu na koronavírus. V jeho prípade bol negatívny. Tento prípad nám však do detailov ukazuje, čo sa deje ľuďom, ktorí sa vrátili z krajiny, kde vírus prepukol v Európe doteraz najvýraznejšie.

Prvý týždeň po návrate chodil bežne do práce, pretože ho úrady ubezpečili, že v domácej izolácii ostať nemusí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie