Denník N

7 dobrých správ: Študenti v Brne pomôžu so strážením detí zamestnancov nemocnice

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Druhý pacient zostáva bez HIV, v Česku pomáhajú s parochňami pre onkologických pacientov a v Lozorne šijú krajčírky rúška pre seniorov. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.

1. Naďalej bez HIV

Adam Castillejo nemá vírus HIV už viac ako rok po liečbe, ktorú absolvoval. Ide tak o druhú osobu, ktorú lekári vyliečili z tohto infekčného ochorenia, píše denník Guardian.

Podľa správ lekárov, ktoré publikoval časopis Lancet HIV, ukončil muž z Londýna antoretrovirálnu liečbu pred vyše 30 mesiacmi a jeho testy na prítomnosť HIV sú stále negatívne. Za vyliečením je podľa lekárov transplantácia kostnej drene, ktorú pacient podstúpil pre rakovinu.

„Ide o druhý prípad vyliečenia. To znamená, že ten prvý nebol anomália alebo náhoda,“ povedal pre britský denník Ravindra Gupta, spoluautor štúdie a profesor na Cambridgeskej univerzite o 40-ročnom Castillejovi, ktorého označovali „londýnsky pacient“.

Je teda druhým človekom po Američanovi Timothym Rayovi Brownovi, u ktorého po skončení liečby nenašli HIV.

2. Pomáhajú detským vojakom aj manželkám

Anna mala 13 rokov, keď ju cestou do školy uniesli povstalci v Južnom Sudáne. Dnes má dieťa s neznámym otcom. „Bili sme ľudí, mučili ich a kradli ich majetok. Keď nám nariadili niekoho zabiť, museli sme to urobiť. Kto to odmietol, toho mučili alebo zabili. Pre dievčatá to bolo veľmi ťažké, pretože nás používali ako manželky,“ opisuje svoju skúsenosť pre ČT24.

Momentálne sa nachádza v rehabilitačnom centre humanitárnej agentúry Európskej únie, ktorá pomáha detským vojakom a ostatným, ktorých odvliekli na bojisko občianskej vojny v Južnom Sudáne.

„Sú tu dva milióny detí, ktoré úplne prišli o školu. Snažíme sa zabrániť vzniku stratenej generácie. Musíme im poskytnúť aspoň základné vzdelanie,“ opisuje pre českú televíziu Mathias Eick z agentúry.

V centre najskôr absolvujú psychologickú pomoc, potom sa vyučia, aby sa mohli zapojiť do normálneho života.

Bývalí detskí vojaci čakajú v rade na registráciu UNICEF v Yambiu v Južnom Sudáne. Foto – TASR/AP

3. Študenti budú s deťmi lekárov a sestier

V súsvislosti so šírením koronavírusu prijali v Česku mimoriadne opatrenia, ktoré sa dotýkajú predovšetkým zamestnancov nemocníc. Mnohí z nich majú deti, ktorým zatvorili školy. Pedagogická fakulta brnianskej Masarykovej univerzity preto vyzvala študentov, aby v čase, keď sami nechodia do školy, pomohli s 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

7 dobrých správ

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie