Denník N

Bojíte sa koronavírusu? Nie ste sami, ale predstavte si, že ešte k tomu trpíte aj hypochondriou

Ilustračné foto - Flickr.com/Michael Kowalczyk
Ilustračné foto – Flickr.com/Michael Kowalczyk

Nina mala koronavírus „naštudovaný“ už v čase, keď mu väčšina z nás nevenovala pozornosť alebo ho považovala za záležitosť Číny. Keď sa dostal vírus do Európy, Nine sa zrazu znásobila jej hypochondrická úzkosť.

[Tip: Odoberajte na mobil notifikácie na najdôležitejšie správy o koronavíruse. Stiahnite si bezplatnú spravodajskú aplikáciu Minúta po minúte pre iPhone alebo Android.]

Pred viac ako rokom sme zverejnili príbeh Niny, ktorá trpí hypochondriou. Je to duševná porucha, ktorá sa prejavuje predstavou o vlastnej vážnej chorobe, ktorá však neexistuje. Ľudí, čo majú úzkostné stavy až panické záchvaty z toho, že si myslia, že nie sú zdraví, je podľa odborníkov v populácii od dvoch do piatich percent.

Ľuďom, ako je Nina, sťažuje ich utrpenie situácia okolo pandémie koronavírusu – neustále správy o počtoch nakazených, obavy z kolapsu zdravotníctva, všadeprítomné debaty a aj hoaxy.

„Viem, že medzi ľuďmi je taká rozšírená predstava, že rizikoví sú hlavne seniori, chronicky chorí a inak fyzicky oslabení, ale pravdou je, že toto je zaberák aj pre ľudí s duševnými problémami. Aj oni majú napríklad strach z toho, že nedostanú adekvátnu pomoc,“ hovorí Nina, ktorá má podľa svojich slov šťastie, lebo je v kontakte s psychoterapeutkou cez videochat.

Koronavírus mala „naštudovaný“ už v čase, keď mu väčšina z nás nevenovala pozornosť alebo ho považovala za záležitosť Číny a ďalších ázijských krajín.

„Hoci som sa naozaj snažila udržiavať svoj terapeutický režim a nesledovať viac ako hodinu denne na internete medicínske informácie, koronu som zachytila. Keď sa objavila v Európe, moja úzkosť sa znásobila. Ja sa stále veľmi sledujem, ale po prepuknutí korony v Európe som sa vrátila k pravidelnému meraniu teploty, čo som už dlhšie mala pod kontrolou. Teraz si však nemôžem pomôcť,“ opisuje Nina.

Desí ma podceňovanie

Uvedomuje si, že pre ostatných ľudí je nevyhnutný stály prísun informácií o vývoji pandémie, ale ju to len viac rozrušuje. Keď sa o tom chce rozprávať s niekým iným okrem terapeutky,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • opatrenia na Veľkú noc oznámia až v nedeľu
  • Slovensko má 471 potvrdených prípadov nákazy, za piatok pribudlo 21, vykonali 1889 testov
  • vláda podpísala zmluvu na 300 nových ventilátorov, s bankami sa dohodla na odklade splátok úverov, NR SR schválila odklad odvodov pre SZČO a zamestnávateľov
  • deti podľa Matoviča zostanú doma až do konca júna
  • MapaOtázky a odpovedeNajdôležitejšie textyPrispejte

    Rodina a vzťahy, Zdravie

    Teraz najčítanejšie