Denník N

Slovenský víkend s koronavírusom: Slová premiéra ma dojímajú, rozpráva mi z duše

Požiadali sme čitateľov, aby nám zasielali správy, ako sa na rôznych miestach Slovenska vyrovnávajú s koronavírusom. Tu je výber z viac než 300 správ, ktoré opisujú život Slovákov uplynulý víkend.

Mor bielych

Mnohí ľudia sa boja, ale mnohým je to ľahostajné. Myslia si, že ich to nemôže ohroziť, keď to nevidia. Iba pár ľudí nosí rukavice a ešte menej rúška. Niektorí Rómovia si z vírusu robia srandu, hovoria tomu „mor bielych“.
Andrej z Veľkého Krtíša

Školia nás, ako chodiť cez koľaje

Som zamestnanec ŽSR a šľak ma ide trafiť z vedenia. V súčasnej situácii organizujú povinné školenia z bezpečnosti práce, kde nám – ľuďom s 20-ročnými skúsenosťami – v plných triedach vysvetľujú, ako chodiť cez koľaje. Máme si doniesť vlastné ochranné rúška, len nevieme, kde ich máme zohnať. Od firmy sme dostali jedno jednorazové na podpis, s ktorým máme vydržať možno aj pár týždňov.
Fero z Banskej Bystrice 

Dezinfikujem po sebe tlačidlá vo výťahu

Muž sa vrátil z USA vo štvrtok. Sme v dobrovoľnej karanténe. Máme ročného syna a psa. Chodím s ním okolo domu na 15-minútové prechádzky a vždy po návrate vydezinfikujem aj výťahové tlačidlá. Nemáme žiadne príznaky, takže dúfam, že muž nedoniesol nič. Ani magnetky a Toblerone nedoniesol. :-) Inak zatiaľ pohoda. Umývam okna, každý deň vysávam, pozeráme dokumenty a Netflix.
Barbara z Bratislavy 

Pomôžte ľuďom v službách

Manželka pracuje ako zdravotná sestra na Kramároch a chcel by som vás v jej mene o niečo požiadať. Desí ju prístup ľudí, ktorí podceňujú, že môžu nakaziť nielen seba, ale aj iných ľudí z lekární a prevádzok, ktoré budú musieť byť otvorené. Vymyslela preto tento piktogram, ktorý by si mohli v prevádzkach vytlačiť a dať na dvere. Prosím, rozšírte ho medzi ľudí.
Pavol Jelínek

(Kliknite na obrázok pre stiahnutie veľkej verzie kresby.)

Prepustili sme asistentku, aj ďalšie firmy začínajú prepúšťať

Obmedzili sme na minimum kontakt s rodičmi, ale niekoľkokrát denne si telefonujeme či píšeme.
Firma – to je veľký problém. Dali sme všetkým home office, ale skoro nikto nevolá, nepíše, takže žiadne obchody. Prepustili sme asistentku, v mojom okolí všetci prepúšťajú, sme malá firma a potrebujeme znížiť náklady na minimum.
Dávame prácu desiatim ľuďom, ktorí živia svoje rodiny, doteraz sme všetko platili v predpísaných termínoch, ale nemám žiadne tržby, tak riešim, ako ďalej. Od vlády nepočujem žiadne správy, napríklad o odklade daňových priznaní.
Potrebujeme okamžité riešenie pre malých podnikateľov – dávame prácu obrovskému množstvu ľudí, keď nebudú mať prácu, zavesia sa na dávky od štátu, prestanú platiť úvery, roztáča sa špirála… Potrebujeme funkčné riešenia, napríklad zníženie, odklad či odpustenie preddavkov na dane, odvodov a tak ďalej.
Zuzana z Bratislavy

Som záchranár, ale aj tak ma nechcú otestovať

Pracujem ako záchranár, v práci sa u mňa prejavila horúčka, kašeľ, sťažené dýchanie. Nikto nevie, či sme na výjazde neprišli do kontaktu s nakazeným. Odporučili ma k obvodnému lekárovi, ktorý ma len nechal na PN. Nebolo by vhodné aj pri malom podozrení testovať aspoň zdravotnícky personál?
Matej, Veľké Zálužie

Miestny podnik šije rúška

Žijem v Kráľovskom Chlmci, zatiaľ to mesto, ako aj obyvatelia podľa mňa zvládajú dosť dobre. Máme tu v meste aj fabriku – krajčírstvo, ktoré vyšlo teraz nám všetkým obyvateľom mesta veľmi v ústrety a namiesto svojich zákaziek začalo vyrábať rúška. Vieme si ich teraz zakúpiť všetci obyvatelia.
Norbert z Kráľovského Chlmca

Nútia nás voziť vzduch, sme na dne

Naša firma sa zaoberá autobusovou dopravou. Medzinárodná preprava začala mať problémy pred troma mesiacmi, keď začali ubúdať čínski turisti, ktorí pre niektoré firmy znamenajú aj 90 % príjmov. Preprava Slovákov do zahraničia začala mať problémy približne pred dvoma týždňami, keď začali všetci rušiť zahraničné cesty na najbližší mesiac-dva.
Vnútroštátna preprava skončila pred štyrmi dňami, keď sa zrušili všetky prepravy lyžiarskych zájazdov, futbalových a hokejových klubov a rôznych záujmových skupín. Nepravidelná preprava sa komplet zastavila.
Pravidelnú prepravu ako MHD a prímestské a diaľkové linky robia väčšinou SAD-ky a veľké spoločnosti dotované štátom, mestom či VÚC. Tie problém nemajú, zredukovali spoje, ale peniaze dostanú.
Problém sú diaľkové linky, ktoré robia súkromníci vo vlastnej réžii a musia jazdiť, aj keď tržby klesli o 80 % a vozia vzduch. VÚC odmieta urýchlene pozastaviť linky aspoň na 14 dní. Zrušenie linky trvá 5 dní a otvorenie bude zasa trvať 5 dní. V takejto situácii je to absurdné, keď VÚC zrušil dotované spoje zo dňa na deň.
Sme menšia firma a zrazu všetky naše autobusy ostali doma. Stále platíme lízingy, platy vodičov. Máme vyhliadky na nulový príjem najbližšie dva mesiace a ďalej nevieme. Aj keď koronavírus skončí, koľko bude trvať, kým ľudia začnú chodiť na zájazdy a výlety a dôverovať hromadnej preprave?
Peter Jombík z Donovál

Zvládneme to

Som učiteľka a od štvrtka tohto týždňa som doma. A budem ďalšie dva týždne. Svojim žiakom posielam učivo prostredníctvom internetu. Zvykám si na neštandardný spôsob každodenného fungovania. Ulice v Prešove sú ľudoprázdne. Oveľa viac ľudí ako po minulé dni nosí rúško. Chodievam každý deň von so psom a vidím, že sa ľudia boja.
S manželom šijeme rúška, keďže ich je nedostatok. Pre rodinných príslušníkov, priateľov a známych. Cítim medzi ľuďmi väčšiu spolupatričnosť. Aj obyčajné vtipné video od priateľky mi dáva nádej, že to zvládneme. Myslím, že tu v Prešove sme pochopili, že situácia je vážna a rešpektujeme nariadenia vlády. Je to ťažké a možno to bude ešte ťažšie, ale verím, že to dotiahneme do víťazného konca.
Daniela z Prešova

Tu je video z nášho tematického vyučovania v predmetoch technické práce, matematika – geometria, audiovizuálna a výpočtová technika, výtvarná a telesná výchova, etika, zdravoveda. Výstupom blokovej výučby bol návod, ako si vyrobiť rúško na tvár v domácich podmienkach pomocou detskej práce (maskovanej hrou a zábavou).
Richard Gelle

 

Svokra ošetrovala chorého s koronavírusom v ambulancii

Moji svokrovci sú už celkom zúfalí v domácej karanténe. Od štvrtka vedia, že boli v kontakte s potvrdeným pacientom, svokra bola jeho ošetrujúca lekárka v ambulancii. Samozrejme, odkedy sa uňho potvrdil pozitívny výsledok, svokrovci sú doma, keďže sú obaja lekári, majú nariadenú karanténu, kým nebudú otestovaní. Od opakovaného kontaktu s pacientom vyšetrila svokra stovky ďalších, o jeho stave a pozitivite bola informovaná vo štvrtok.
Odvtedy čakajú, kedy ich príde domov otestovať výjazdový tím. Je možné, že budú čakať ďalších niekoľko dní, ak sa bude testovať takýmto tempom… A to práve v dobe, keď sú obaja potrební na svojich pracoviskách. Iba pre nefunkčný systém a neskoré testovanie. Pre porovnanie – my žijeme vo Viedni a pracujeme v tunajšej nemocnici, personál je po informácii o kontakte s nakazeným otestovaný okamžite.
Jasna z Viedne

10 % obyvateľov v karanténe

Vrátili sa nám najmä mladí ľudia a otcovia rodín z práce zo zahraničia, a tak skoro 10 % občanov máme v karanténe. Pomáhajú hasiči, máme rozpísané hliadky, ktoré kontrolujú dodržiavanie karantény. Zatvorili sme detské ihrisko, na hasičskej zbrojnici sme pripravili miesta pre ľudí, ktorí sa nemôžu vrátiť k svojej rodine. Nakupujem potraviny pre rodiny v karanténe. Rúška si šijeme sami. Niektorí sa modlia za nás všetkých. Zatiaľ sú ľudia veľmi disciplinovaní.
Dagmar Mathiová z Tvarožnej pri Kežmarku

Preventívne prehliadky bežia

Pracujem v odbornej ambulancii, kde sa venujeme najmä preventívnym prehliadkam. Pacientky na ne poctivo chodia aj v tejto situácii. Lekár sa vyjadril, že kým nepríde nariadenie, budeme pokračovať. Myslím si, že pre zamedzenie šírenia vírusu by bolo vhodné, keby sa poskytovala len neodkladná zdravotná starostlivosť.
čitateľka zo Žiliny

Treba potraviny a galantérie

Šijem rúška celej rodine. Nemám už gumičky a potrebujem šiť ďalšie. Ak zavrú galantérie, kde mám kúpiť materiál?
Silvia z Trnavy

Oddychujem a varím

Moja skúsenosť je pozitívna. Robím si v pokoji veci do školy, oddychujem, varím, vzdelávam sa. Občas idem do lesa, kde nie je veľa ľudí. Okrem spolubývajúcich, ktoré tiež dodržiavajú prísnejší režim, sa, samozrejme, každému sa vyhýbam. Intenzívnejšie sa upratuje – kľučky sa dezinfikujú nepretržite, mobily, klávesnice raz denne)
Marína Valenčíková, Bratislava

Zamestnávateľ bol pripravený

Sme medzinárodná firma, vyvíjame a vyrábame jednoúčelové stroje. Zamestnávateľ zaviedol rozsiahle opatrenia ako meranie teploty termokamerou každému, kto vstúpi do budovy, zabezpečil dezinfekčné prostriedky, neustále poučuje o dodržiavaní hygienických návykov, zabezpečil, aby boli všetky dvere otvorené (ak je to možné). Boli vyčlenené tímy, ktoré by nemali prísť do vzájomného kontaktu, striktne obmedzil kontakt výrobných zamestnancov s administratívou, aby ochránil výrobu. Služobné cesty boli zakázané už dávnejšie. Všetky kľučky a zábradlia sa neustále dezinfikujú, každý zamestnanec si musí pred obedom umyť príbor, po obede riad dezinfikujú. Bol stanovený harmonogram, kto a kedy sa môže zdržiavať v jedálni a spoločných priestoroch, administratíve bolo odporučené jesť pri vlastnom stole, chytať len vlastné kancelárske vybavenie, zamestnanci bežne nosia rúška. Oddnes platí pre celú administratívu home office.
Jaroslav z Pezinka

Karanténa spôsobí bombastický rozvoj vidieka

Žijeme v okrajovej časti Banskej Štiavnice, prakticky na vidieku. V našom okolí je množstvo chalúp a chát, v tých sa už niekoľko dní večer svieti, takže vidno, že obyvatelia väčších miest zvolili izoláciu v prírodnom prostredí. Považujeme to za rozumné, chalupy a oddelené domy sú určite lepšou karanténou ako mestské byty so spoločnými priestormi pre niekoľko desiatok ľudí.
Život sa zastavil. Cesty sú prázdne. Všade je ticho, každé auto, čo prejde, si všimneme. Banská Štiavnica, ktorá minulý týždeň ešte bojovala s neprimerane veľkým množstvom turistov nerešpektujúcich karanténu, je prázdna. Vnímame búrky na sociálnych sieťach, keď miestni obviňujú turistov z vyrabovania obchodov. Sú to tvrdenia, ktoré nezodpovedajú realite, obchody sú vykúpené najmä miestnymi obyvateľmi a je dosť ľudí, ktorí tieto vášne v diskusiách skúšajú tlmiť.
Ostatné dni s pekným počasím naznačujú, že karanténa spôsobí bombastický rozvoj vidieka. Domáci sú v záhradách

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie