Denník N

Infektológ z Kramárov: Ak by nárazovo stúpol počet pacientov, tak to dopadne ako v Taliansku

Foto - archív Petra Sabaku a TASR
Foto – archív Petra Sabaku a TASR

Peter Sabaka je lekár, ktorý pracuje na infektologickej klinike, kde sa teraz stará o pacientov s koronavírusom.

Ako dnes funguje infekčná klinika v Univerzitnej nemocnici v Bratislave?

Máme momentálne jednotku intenzívnej starostlivosti, kde sú pacienti s ťažším priebehom ochorenia. Dnes je zaplnená na 50 percent. Potom máme oddelenie, kde sú pacienti s potvrdeným COVID-19 a s predpokladaným ochorením, u ktorých čakáme na to, že sa zrejme nákaza potvrdí. Tých máme práve 17, jedenásť z toho má potvrdený COVID-19.

Na JIS ležia len pacienti s koronavírusom?

Áno a s ťažším priebehom ochorenia.

Všetci dýchajú sami?

Áno. Nemáme ani jedného pacienta, ktorý by potreboval umelú ventiláciu pľúc. Je to zrejme preto, že zatiaľ máme pacientov, ktorí sú relatívne mladí a nemajú veľmi ťažký priebeh ochorenia.

Máte na infekčnom oddelení aj iných pacientov alebo je oddelenie určené len pre tých s COVID-19?

Pacientov, ktorí nemajú COVID-19 a ani ho u nich nepredpokladáme, sme prepustili alebo preložili, aby sme sa reprofilizovali len na COVID-19.

Pripravujete sa teda na veľký nárast pacientov s koronavírusom?

Určite. Snažíme sa o to.

Koľko pacientov dokážete zvládnuť?

To je nesmierne ťažká otázka a závisí to od toho, ako sa podarí zmeniť prácu v celom našom nemocničnom bloku. Plán je, že celý pavilón, kde je infektologická klinika, by sa mal zmeniť a bude tu viac oddelení pre koronavírus.

Tento týždeň plánujeme ďalej rozšíriť oddelenia, ku ktorým budeme zrejme musieť doplniť personál, a pred klinikou sme postavili stan, ktorý sa ľahšie dekontaminuje ako ambulancie, aby sme mohli efektívnejšie testovať. Veľmi sa snažíme. Vychádza to väčšinou z našej iniciatívy.

Teraz sa teda pripravujete na možný rast pacientov?

Sme pripravení, že do istej miery bude počet nakazených stúpať. Na stovky pacientov však zatiaľ pripravení nie sme, ale pripravujeme sa na to.

Kedy by ste na to mohli byť pripravení?

Na to naozaj neviem odpovedať. Nie som pri plánovaní príprav. Ale pripravujeme sa na to. Musíme s takýmto scenárom rátať, lebo k nemu dôjde.

Už máme 54 prípadov (medzičasom už 61 – pozn. red.). Čo očakávate? Budeme mať denne desiatky až stovky prípadov?

Dôjde to do štádia, že denne budú desiatky prípadov. Očakávali sme, že títo pacienti pribudnú, lebo zatiaľ ide najmä o kontakty pacientov s potvrdeným COVID-19. Boli v karanténe a predpokladalo sa, že budú nakazení. Drvivá väčšina pacientov má ľahký priebeh ochorenia a môžu ostať doma a nemusia byť v nemocnici. Zatiaľ necítime veľkú záťaž na naše oddelenia.

Dnes každý, kto má podozrenie, príde k vám na Kramáre a tam ho testujete?

Chodia nám aj pacienti, u ktorých epidemiológ povedal, že majú byť testovaní. Ďalšia skupina pacientov je testovaná doma mobilnou službou. Niektorí pacienti chodia však stále na testovanie k nám.

V najsilnejších dňoch sme denne otestovali 50 pacientov. Nie je to optimálne. Nedá sa to však robiť rýchlejšie, lebo musíme všetko dezinfikovať, aby sa pacienti medzi sebou navzájom nenakazili.

Ak príde niekto s podozrením, ako to vyzerá?

Medzi pacientmi si meníme ochranné obleky. Teda tak by to malo vyzerať. Keď bol najväčší nápor, tak sme sa dezinfikovali, aby sme nikoho nenakazili, ale nestíhali sme sa prezliekať.

Vymieňali sme si rukavice, dezinfikovali sme si spodné rukavice, keďže máme dvoje. Dezinfikovali sme prostredie aj kľučky. Sestry sú oveľa vyťaženejšie, keďže chodia viac za pacientmi a musia sa častejšie prezliekať.

Máte dosť ochranných prostriedkov? Hovorí vám niekto, aby ste šetrili?

Neviem povedať, aké máme zásoby, ale nik zatiaľ na nás netlačí, aby sme šetrili.

Vy ste v karanténe?

Nie, vždy sme boli v kontakte s pacientmi v ochranných pomôckach, preto v karanténe nemusíme byť. Ale sledujeme sa. V karanténe by sme museli byť, len ak by sme boli vystavení pozitívnemu pacientovi bez ochranných pomôcok.

Ako vyzerá ľahký priebeh ochorenia, ktorý má u nás väčšina pacientov?

U pacientov s ľahkým priebehom sa to prejavuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Rozhovory

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie