Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Na 11. deň prišlo zatváranie fabrík a prognózy o masovej nákaze

1. Moc sa odovzdá v gumených rukaviciach. 2. Jedenásty deň je len začiatok. 3. Fico si môže trénovať život v karanténe.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Moc sa odovzdá v gumených rukaviciach

V situácii, keď sa každý deň čaká na dôkazy o rozširovaní nákazy a zároveň na priebeh odovzdávania moci v štáte, priniesol prvý deň tretieho povolebného týždňa isté zadosťučinenie. Štvorici Zuzana Čaputová – Igor Matovič – Peter Pellegrini – Andrej Danko sa podarilo zorganizovať veci tak, aby sa mohla nová vláda ujať štátu rýchlo, aj keď nie hladko. Mimoriadna situácia a núdzový stav zrejme ovplyvnia obradnú časť tohto procesu, avšak bez ohrozenia ducha demokracie.

Piatok a sobota. Hlavné body plánu sú: v piatok podá demisiu vláda Petra Pellegriniho a prebehne ustanovujúca schôdza nového parlamentu, v sobotu ráno privíta starý premiér nového premiéra na úrade vlády a prezidentka následne vymenuje novú vládu v exteriéroch Prezidentského paláca. Nová vláda bude mať mesiac na získanie dôvery v parlamente.

Plán zohľadňuje všetky existujúce obmedzenia, prebehne s rúškami a rukavicami. Podľa prezidentky boli práve každodenne pribúdajúce prípady koronavírusu dôvodom, aby sa neodkladal termín.

Prezidentkin tlak na čas mal význam aj preto, že už sa pomaly vírili špekulácie o bezprecedentnom odložení ustanovujúcej schôdze parlamentu. Zuzana Čaputová sa rozhodla urýchliť proces aj tým, že Igorovi Matovičovi schváli všetkých ministrov hneď na prvú – a urobila tak po tom, čo jej Matovič všetky mená prezradil.

Zmierenie. Ako potvrdenie toho, že rozum zatiaľ ešte víťazí nad panikou, došlo aj k istému zmiereniu medzi starým a novým premiérom. Jeho spektakulárnym prejavom bol pohľad, ako sedia bok po boku za vrchstolom počas rokovania krízového štábu.

Aj na niektorých ministerstvách sa už vytvárali dvojičky starých a nových – od Sulíka, ktorý na hospodárstve „schvaľoval“ Žigovu pomoc podnikateľom, až po Krajčího na zdravotníctve.

Usilovali sa Matovič i Pellegrini: prvý začal byť spokojný s postupom vlády proti koronavírusu, druhý zase s tým, že nová koalícia zrejme ponúkne kontrolné výbory parlamentu opozícii.

Posledné dni vlády Smeru by mohli dobehnúť v režime, ktorý Igor Matovič pomenoval ako „súbežné vládnutie“. Očakáva, že bude môcť byť pri všetkých veľkých rozhodnutiach a že keď sa ujme moci, nájde ministerstvá v plnom nasadení.

2. Jedenásty deň je len začiatok

Na jedenásty deň od potvrdenia prvého prípadu na Slovensku konečne neprišlo k ďalšiemu sprísneniu tvrdých opatrení, ani hlásenie počtu nových prípadov nezvýšilo tempo. Lenže obe tieto úľavy treba brať veľmi dočasne. Keď sa budú veci vyvíjať tak, ako na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie