Denník N

Koronavírus: smerácky biznis na rozlúčku?

Autor je predsedom Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslancom NR SR (klub SaS)

Krajinu pred koronavírusom majú prostredníctvom dodávky rúšok a ďalších ochranných pomôcok zachrániť tri firmy. Okrem jedného domáceho výrobcu ide o dve neznáme jednoosobové eseročky. Jedna z nich pred dvoma mesiacmi ešte neexistovala, druhá sa do Registra partnerov verejného sektora zapísala až predvčerom. Teraz majú tieto dve firmy dodať štátu ochranné prostriedky za takmer 26 miliónov eur, pričom technická špecifikácia dodávaného tovaru je v zmluve v jednom prípade uvedená len všeobecne, v druhom, dôležitejšom prípade úplne chýba. Náhoda?

Predseda správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura v nedeľu verejnosti slávnostne oznámil, že podpísal zmluvy na dodávky 30 miliónov chirurgických rúšok a ďalších ochranných prostriedkov potrebných na zvládnutie koronavírusu.

Centrálnom registri zmlúv boli včera v podvečerných a večerných hodinách postupne zverejnené tri zmluvy, ktoré SŠHR podpísala s dodávateľmi.

Tri včerajšie zákazky

ZORNICA BANKO FASHION, a. s., o ktorej sa už v médiách v tejto súvislosti hovorilo, má podľa zmluvy dodať 650-tisíc kusov chirurgických masiek (rúšok) za celkovú cenu 1 755 000 eur (aj s DPH), čiže cena za jedno rúško predstavuje 2,25 eura (bez DPH).

A-testing, s. r. o., má podľa zmluvy dodať 10 miliónov kusov chirurgických masiek (rúšok) za celkovú cenu 13 320 000 eur (aj s DPH), cena za jedno rúško predstavuje 1,11 eura (bez DPH).

LACORP, s. r. o., má podľa zmluvy dodať 10 miliónov kusov chirurgických masiek (rúšok) za celkovú cenu 9 960 000 eur (aj s DPH), cena za jedno rúško bez DPH predstavuje 0,83 eura (bez DPH). LACORP má okrem toho dodať 4 800 kusov jednorazových ochranných oblekov (cena za kus 24,92 eura bez DPH, celková cena 143 539,20 eura s DPH), 100-tisíc kusov respirátorov FFP3 (cena za kus 16,58 bez DPH, celková cena 1 989 600 eur s DPH) a 1,5 milióna nesterilných chirurgických rukavíc (cena za kus 0,17 eura bez DPH, celková cena 306 000 eur s DPH). Celková hodnota celej zákazky LACORP-u predstavuje 12 399 139,20 eura (s DPH).

Jedna akciovka a dve neznáme eseročky

Zaujímavé je už jednoduché porovnanie troch vybraných dodávateľov tovaru, ktorý je v týchto chvíľach pre krajinu doslova životne dôležitý.

Zornica je známym domácim výrobcom košieľ a blúzok z Bánoviec nad Bebravou. Ide o akciovú spoločnosť so základným imaním 750 197,44 eura založenú v roku 1996 (spolu s predchodcami má už 60-ročnú históriu). V minulom roku sa jej síce nedarilo, dostala sa do dlhov, ale jej tržby sa v predchádzajúcich rokoch podľa FinStatu pohybovali na úrovni 4 – 6 miliónov eur, má 140 zamestnancov a rúška plánuje vyrobiť vlastnými kapacitami preorientovaním výroby. V Registri partnerov verejného sektora je firma zapísaná od 1. februára 2017.

Zvyšní dvaja dodávatelia sú neznáme jednoosobové spoločnosti s ručením obmedzeným so základným imaním 5 000 eur.

A-testing je úplne novou firmou. Do Obchodného registra SR bola zapísaná 29. januára 2020, do Registra partnerov verejného sektora 11. februára 2020 a už 15. marca 2020 dostala od štátu zákazku za vyše 13 miliónov eur. Jediným spoločníkom a konateľom firmy, ktorá sa po jeden a pol mesiaci svojej existencie dostala k 13-miliónovému biznisu so štátom, je Ing. Milan Střelec z Jelky.

Nemenej zaujímavé je pozadie firmy LACORP. Firma síce existuje už takmer štyri roky (v Obchodnom registri SR je zapísaná od 12. mája 2016), ale jej doterajšie ročné tržby sa pohybujú podľa FinStatu od 7 800 eur v roku 2016 do 75 445 eur v roku 2019. A hneď začiatkom roka 2020 sa firma dostala k biznisu so štátom za vyše 12 miliónov eur.

No proste, pripraveným šťastie praje, poviete si. LACORP však ani nemusel byť pripravený. Firmy, ktoré chcú obchodovať so štátom, musia byť zapísané do Registra partnerov verejného sektora, čo LACORP ešte v piatok nebol. Zapísal sa do tohto registra až predvčerom, v sobotu 14. marca 2020, teda len jeden deň pred uzavretím zmluvy so SŠHR a až potom, ako bol ako dodávateľ ochranných pomôcok za 12 miliónov eur vybraný. Konateľom a jediným spoločníkom firmy je od roku 2018 Mgr. Jozef Kuric zo Šamorína, konateľkou firmy je od januára 2020 aj jeho manželka Mgr. Zuzana Kuricová.

Nie je rúško ako rúško

Kým Zornica rúška vyrobí a bude ich postupne dodávať, A-testing aj LACORP svoj tovar iba dovezú. Teda vlastne ani to nie. Iba oznámia SŠHR, z ktorého letiska si má tovar sama doviezť. Čiže kým pri Zornici je známy výrobca, pri zvyšných dvoch firmách nie je z podpísanej zmluvy jasný nielenže výrobca, ale ani krajina pôvodu. Tou bude zrejme Čína, ale ani v jednej, ani v druhej zmluve sa táto informácia nenachádza a je čisto na predávajúcom, akú krajinu pôvodu tovaru kupujúcemu až po podpise zmluvy oznámi.

Už to vyzerá značne neštandardne. Štát ide prostredníctvom SŠHR nakúpiť v krízovej situácii životne dôležitý zdravotnícky materiál a zo zmluvy s jeho dvoma hlavnými dodávateľmi, respektíve sprostredkovateľmi, nie je zrejmé, kto bude jeho výrobcom ani z ktorej krajiny bude dovezený.

Ešte vážnejší problém je, že zo zverejnených zmlúv nie sú zrejmé ani technické parametre dodávaného tovaru. S výnimkou Zornice, ktorá v prílohe zmluvy uvádza technickú špecifikáciu rúšok vrátane registrovanej ochrannej známky (rúško Speciál® – 11260 – antibakteriálne), informácií o vlastnostiach rúšok, ich bakteriálnej filtračnej účinnosti, aktívnej zložke, vykonaných testoch atď.

Zmluva s A-testingom má výrazne stručnejšiu a všeobecnejšiu prílohu s technickou špecifikáciou rúšok – obsahuje odvolanie na európsku normu Typ II (podľa EN 14683 : 2005), informáciu o trojvrstvosti, gumičke, minimálnej účinnosti filtrácie. Zaujímavosťou je informácia, že nastaviteľné upevnenie zaručujúce bezpečné nasadenie masky a nosový prúžok pre možnosť vytvarovania v nosnej časti nie sú nutnosťou. No, čo už?

Respirátory bez technickej špecifikácie

Absolutným víťazom tejto kategórie je však LACORP. Zmluva s ním neobsahuje žiadnu prílohu s technickou špecifikáciou dodávaného tovaru. Aleže vôbec žiadnu. A to LACORP na rozdiel od Zornice a A-testingu má dodať nielen rúška, ale aj respirátory FFP3, jednorazové ochranné obleky a nesterilné chirurgické rukavice. Problémom je to najmä pri respirátoroch, ktoré majú chrániť zdravotníkov a ďalších ľudí vystavených zvýšenému riziku nakazenia koronavírusom. LACORP teda môže dodať akýkoľvek respirátor FFP3. Nie sú dohodnuté technické parametre, nemusí byť certifikovaný pre použitie v Európskej únii.

A tu sa skrýva zrejme najväčší potenciálny problém celého obchodu s LACORP-om. Ak nebudú respirátory certifikované, aká bude ich použiteľnosť? Nedôjde k ohrozeniu zdravia lekárov, sestier, záchranárov, lekárnikov a ďalšieho zdravotníckeho i nezdravotníckeho personálu? Bude zdravie tých, od ktorých v najbližších týždňoch a mesiacoch budeme závislí my všetci ostatní, takýmto spôsobom dostatočne chránené?

LACORP víťazom, kto je porazeným?

LACORP je víťazom aj pri platobných podmienkach. Splatnosť faktúr Zornice sú tri pracovné dni, dodávky aj úhrady budú prebiehať postupne. A-testing musí rúška dodať do piatka 20. marca 2020 a dohodnutá splatnosť faktúry je 30 dní. LACORP musí tiež svoj tovar dodať do piatka 20. marca 2020, ale dostane zaplatené „ihneď po prevzatí tovaru“. A tým sa dokonca ani nemyslí dodávka tovaru na územie Slovenskej republiky, ale čas, keď bude tovar naložený v inej krajine do lietadla.

Výber dodávateľa ochranných prostriedkov trval neuveriteľne dlho. Prinajmenšom od januára sa vedelo, že s koronavírusom môže mať problém aj Slovensko. Človek by očakával, že inštitúciu ako správa štátnych hmotných rezerv tu máme práve preto, aby bol štát pripravený na krízové situácie typu pandémie koronavírusu. Namiesto toho, aby mala SŠHR na sklade dostatok ochranných prostriedkov pre podobné prípady, tak ich začne zháňať až vo chvíli, keď je nebezpečenstvo akútne, respektíve je už tu.

A výsledkom je, že väčšinu dodávky rúšok dohodí dvom neznámym jednoosobovým eseročkam, ktoré sa do Registra partnerov verejného sektora zapísali tesne pred uzavretím zmlúv a technické špecifikácie dodávaného tovaru sú v zmluvách uvedené len všeobecne alebo dokonca vôbec. A technická špecifikácia chýba nielen pri rúškach, ale aj pri respirátoroch a ochranných odevoch.

Náhoda?

Nemyslím. Predseda SŠHR Kajetán Kičura sa minulý rok neúspešne uchádzal o post na Ústavnom súde. V prvom kole v jednom smeráckom balíku so svojím priateľom Robertom Ficom a vtedajšou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou, ktorá je momentálne vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z toho, že sa nechala korumpovať Marianom Kočnerom.

Nevieme, či v tomto prípade ide o ďalší z dohodnutých smeráckych biznisov so štátom, ale ak by išlo, nevyzerali by okolnosti výberu dodávateľov rúšok a ochranných prostriedkov inak. Ak by to tak bolo, bol by to mimoriadne perfídny rozlúčkový biznis. Že sa kradne pri stavbe diaľnic, kúpe transportérov, prideľovaní eurofondov, na to sme už akosi všetci zvyknutí, ale ak sa niečo podobné stalo ešte aj pri záchrane životov a zdravia ľudí ohrozovaných koronavírusom, na to by sa už ťažko hľadali akékoľvek slová.

A ktovie, či to obstarávanie dodávateľov rúšok a ochranných prostriedkov netrvalo tak dlho aj preto, aby sa stihli pripraviť tí správni víťazi.

Ale zasa, vedeli by ste si predstaviť lepšiu symbolickú bodku za obdobím smeráckych vlád?

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Koronavírus

    Politici píšu

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie