Denník N

Pandémia z nás robí „lovcov“ toaletného papiera. Podľa psychológov chceme mať pocit kontroly a neveríme lídrom

Ilustračné foto - Flickr.com/Mark Michaelis
Ilustračné foto – Flickr.com/Mark Michaelis

Prečo nakupujú ľudia práve toaletný papier v takých nezmyselných množstvách? Predstavuje symbol zachovania ľudskej dôstojnosti.

[Tip: Odoberajte na mobil notifikácie na najdôležitejšie správy o koronavíruse. Stiahnite si bezplatnú spravodajskú aplikáciu Minúta po minúte pre iPhone alebo Android.]

Keď celkom nedávno (5. marca) vydali austrálske noviny jedno svoje číslo tak, že obsahovalo aj osem strán toaletného papiera, pretože v tamojších obchodoch ho bol zrazu nedostatok, bralo sa to ako bizarnosť. Dnes takmer zo všetkých strán sveta vidíme zábery na prázdne regály, v ktorých bežne býva toaletný papier, oznamy už pri vchode, že táto hygienická potreba vôbec nie je alebo je na každého zákazníka maximálny počet balení, čo si môže kúpiť.

A hoci obchodné siete aj výrobcovia svojich zákazníkov ubezpečujú, že toaletného papiera je dosť a výpadky súvisia s tým, že nedokážu dostatočne rýchlo doplniť regály, ľudia nepočúvajú.

„Prečo? Prečo práve toaletný papier? Veď neponúka žiadnu extra ochranu proti koronavírusu. A nepovažuje sa ani za základnú potrebu v časoch hroziacej krízy ako mlieko alebo chlieb,“ píše CNN.

Dôvodov môže byť niekoľko a pri viacerých z nich je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • vláda oznámi, či pred Veľkou nocou sprísni opatrenia, Matovič zvažuje aj zákaz vychádzania
  • Slovensko má 471 potvrdených prípadov nákazy, za piatok pribudlo 21, vykonali 1889 testov
  • vláda podpísala zmluvu na 300 nových ventilátorov, s bankami sa dohodla na odklade splátok úverov, NR SR schválila odklad odvodov pre SZČO a zamestnávateľov
  • deti podľa Matoviča zostanú doma až do konca júna
  • MapaOtázky a odpovedeNajdôležitejšie textyPrispejte

    Rodina a vzťahy, Zdravie

    Teraz najčítanejšie