Denník N

Koronavírus na Slovensku: Školské osnovy nebude možné dodržať

Foto - Tomáš Sokol
Foto – Tomáš Sokol

Ako predavač musím sedieť v prázdnom obchode. Nariadenia úradov kazia vzťahy medzi kolegami. Šéf sa z vírusu stále len smeje.

Tu sú najzaujímavejšie postrehy našich čitateľov z pondelka a utorka. (Napíšte nám aj vy!)

Poslanci pre občanov šili rúška

U nás v Uhrovci sa ľudia cez víkend zmobilizovali a celý víkend šili dobrovoľníci spolu so zastupiteľmi obce rúška, aby mal každý občan k dispozícii aspoň jedno. Som nesmierne rád, že sa u nás nájdu ľudia so srdcom a sú ochotní vo svojom voľnom čase pomáhať. Ja osobne sa snažím ľuďom interpretovať vážnosť situácie, aby neboli voči sebe a hlavne ostatným ľudom ľahostajní. Prial by som si, aby ľudia neboli sebeckí v obchodoch a lekárňach, kupovali si potraviny rozumne a mysleli v týchto ťažkých časoch aj na ostatných. Zostaňte zdraví.
Samuel Fujak z Uhrovca

Sedíme v prázdnom obchode

Pracujem v obchode, ktorý má byť zatvorený. Napriek tomu ma zamestnávateľ núti byť v práci, mať zamknuté, ale ak náhodou niekto príde, tak mu oznámiť, že máme zavreté a neobslúžim ho. Úplne na hlavu.
Marek z Bratislavy

Miestni nás vyháňajú z domu

V nedeľu nás cez rozhlas vyzval starosta Banského Studenca, aby sa chatári a chalupári pobalili a opustili ich obec, lebo sme nebezpeční pre ich domorodých obyvateľov, pohybujeme sa voľne po dedine, nenosíme rúška.  My, keďže naša dcéra je lekárka, nosíme rúška aj na prechádzke na jazere a sme jediní, pretože tí miestni nenosia ani do obchodu, ani predavačka rúško nemá. Výzva starostu ma urazila, je necitlivá, my chalupári a chatári platíme dane a poplatky tak ako miestni, zveľaďujeme naše príbytky možno viac ako domáci.
čitateľka z Banského Studenca

Učím ďalej cez Skype

Som učiteľka. Všetko prišlo tak náhle, žiakom sme vedeli podať len naozaj rýchle a minimálne informácie v piatok, ako by sme mohli pokračovať v edukácii, respektíve v podávaní úloh ďalej.

Myslím, že pre väčšinu učiteľov je to výzva, s ktorou sa musíme a aj chceme popasovať. Ja osobne vyučujem cez komunikačný program Skype a vymýšľam nové aktivity pomocou edukačných programov, ktoré sú dostupné na nete. Dnes som mala hodinu s piatakmi, a musím vám povedať, že to bola skvelá hodina! Žiaci boli nadšení, veľa sme sa smiali a učili. No najkrajšie bolo, keď sme si na konci povedali, čo budeme preberať ďalej, popriali sme si všetko dobré a následne žiaci poďakovali za hodinu a za čas, ktorý som im venovala. Preto chcem podporiť všetkých učiteľov, aby sa nebáli noviniek, ale naopak, využili čas a aj možnosti!
Edina z Rožňavy

Skrachujem o dva týždne

V Michalovciach to spočiatku ľudia brali dosť na ľahkú váhu, až posledné dva dni vidieť ľudí s rúškami.

Som živnostník a mám servis výpočtovej techniky. Firmu som musel zavrieť a po dvoch týždňoch zrejme skrachujem, keďže neutiahnem nájom, odvody. Zákazníkov však bolo pomenej už dva týždne pred prvým slovenským prípadom nakazenia vírusom. Ľudia už šetrili a báli sa, čo bude.

Neviem, čo ďalej, skúšam servis prostredníctvom kuriéra, ale ľudia aj tak šetria viac na potraviny ako na opravu zariadení. Chápem vážnosť situácie aj to, že nie som sám, komu to finančne priťaží, len dúfam, že sa na Slovensku z toho čím skôr dostaneme.
René z Michaloviec

Školské osnovy nebude možné naplniť

Gymnázium Antona Bernoláka v Senci spúšťa online homeschooling. Udržuje to naše deti v akej-takej pozornosti a školskej rutine. Inak dúfam, že ministerstvo školstva prehodnotí osnovy, lebo bez ohľadu na to, koľko bude karanténa trvať, ich nebude možné naplniť. Možno by sa mali začať novinári pýtať, ako bude fungovať klasifikácia žiakov v tomto núdzovom režime. Deti sú už aj tak dosť vystresované, takže dúfam, že aj toto bude riešené citlivo.
Ivan Hlavanda zo Senca

Vrátnica v Mochovciach

V Mochovciach na výstavbu blokov 3 a 4 jadrovej elektrárne je pre pracovníkov jediná vstupná vrátnica.
Je to uzatvorená miestnosť 10 krát 13 metrov. V nej sú štyri kontrolné Akoboje pre osobnú kontrolu. Stojí tam trvalo päť až osem pracovníkov SBS.

Ráno prejde cez túto jedinú miestnosť približne päťdesiat občanov Talianska plus asi 2 500 ľudí rôznych národností. Poobede ide všetkých 2 500 domov, cez obed asi tisícka hore-dole. Každý sa na vrátnici zdrží tak 2-3 minúty.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie