Pandémia ukazuje význam štátu, kapitalizmu a Európskej únie

Medzi štátmi a kapitalizmom existuje symbióza – kapitalizmus a voľný trh prežívajú vďaka tomu, že štáty ho zachraňujú. A tie ho zachraňujú, aby prežili.
Autor je profesor na Katedre politológie FiFUK
Hoci sa nachádzame v relatívne skorom štádiu svetovej pandémie koronavírusu, už teraz je jasné, že táto kríza prináša globálne turbulencie, ktoré môžu ovplyvniť doterajšie princípy fungovania európskeho usporiadania.
Tieto turbulencie však zároveň ukazujú výraznú stabilitu niektorých kľúčových štruktúr politickej organizácie v Európe. Sú nimi štát, kapitalizmus a Európska únia.
Robustnosť štátov
Napriek desaťročiam progresívnej globalizácie a európskej integrácie, vedúcej k prepojenosti našich európskych ekonomík a spoločností, život ohrozujúca pandémia ukazuje, že štáty sú robustné štruktúry, ktoré ukazujú životaschopnosť a kapacitu konať.
Opatrenia na ochranu obyvateľstva sú organizované štruktúrami jednotlivých štátov, a to podľa podmienok, ktoré v jednotlivých spoločnostiach panujú. Kľúčové charakteristiky modernej teritoriálnej suverénnej štátnosti, ako napríklad schopnosť uzavrieť hranice, zaviesť výnimočný stav obmedzujúci slobodu pohybu alebo zhromažďovania či zaviesť karanténne opatrenia, sú v kompetencii štátov a štáty ich dokážu vynútiť.
To nás mierne šokuje, pretože sme zvyknutí na samozrejmosť praktickej neexistencie týchto opatrení v súčasných európskych spoločnostiach. Lenže to, s akou razantnosťou a efektívnosťou štáty svoje schopnosti prejavili, svedčí o robustnosti týchto základných jednotiek politickej organizácie v dnešnom svete.
Štáty zachraňujú kapitalizmus
Hoci sa tradične