Denník N

Trump už berie koronavírus vážnejšie. Epidémia môže ukončiť jeho prezidentskú kariéru

Dvaja kandidáti, ktorí si nepodali ruky, traja moderátori a žiadne publikum. Tak vyzerala nedeľná predvolebná debata Demokratickej strany.

Jej pravidlá museli narýchlo meniť, aby zmenšili riziko šírenia koronavírusu. Bernie Sanders a Joe Biden tejto téme venovali až tretinu času z dvojhodinovej debaty a jedna z otázok smerovala aj k tomu, ako sa kandidáti chránia pred vírusom.

Otázka bola namieste – Biden (77) aj Sanders (78) sú pre svoj vek v skupine, ktorá patrí počas pandémie medzi tie najohrozenejšie. Sanders navyše vlani prekonal infarkt.

Joe Biden a Bernie Sanders si pred debatou nepodali ruky. Foto – TASR/AP

A ako poznamenala reportérka denníka New York Times, ak by sa debata konala v Kalifornii, kandidáti by na ňu zrejme nemohli prísť. Tam totiž ľuďom nad 65 rokov odporúčajú, aby sa izolovali.

Priebeh poslednej debaty ukazuje, aký veľký vplyv má šírenie koronavírusu aj na tie najvyššie úrovne politiky. V čase, keď sa súboj o nomináciu Demokratickej strany dostal do rozhodujúcej fázy, kandidáti rušia mítingy, ich tímy pracujú z domu a štáty presúvajú primárky.

Konať začal aj Biely dom, ktorý týždne hrozbu vírusu podceňoval. Trumpovi ide o veľa. V hre je jeho znovuzvolenie aj životy miliónov ľudí.

Analýza britských odborníkov ukázala, že ak by americká vláda nekonala, zomrieť by mohlo až 2,2

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Koronavírus

Svet

Teraz najčítanejšie