Denník N

Časovaná bomba? Vedci sa boja, ako si s koronavírusom poradí Afrika

Muž pred nemocnicou v Nigérii. Ilustračné foto – AP
Muž pred nemocnicou v Nigérii. Ilustračné foto – AP

Vedci nevylučujú, že vírus sa môže šíriť aj v teplom a vlhkom prostredí. Experti sa obávajú, že o niekoľko týždňov a mesiacov môže koronavírus spôsobiť v afrických krajinách s menej rozvinutým zdravotníckym systémom vážne problémy.

Mnohí sa pýtajú, či vyššie teploty v Afrike nie sú dôvodom menšieho výskytu nového koronavírusu na kontinente.

Na južnej pologuli sa tento týždeň končí leto a začína sa jeseň, v juhoafrickom Johannesburgu bude v piatok cez 20 stupňov, to isté v kenskom Nairobi či ďalších afrických mestách.

V 55-miliónovej Juhoafrickej republike majú vo štvrtok ráno 116 potvrdených prípadov COVID-19, v 40-miliónovom Alžírsku 74 prípadov a v takmer stomiliónovom Egypte 210. Niektoré africké krajiny stále nehlásia žiadne prípady.

Na porovnanie: 10-miliónové Česko má vo štvrtok ráno 522 potvrdených prípadov a dvojmiliónové Slovinsko skoro 300.

Afrika zatiaľ zostáva najmenej zasiahnutým kontinentom – doteraz novému koronavírusu podľahlo 16 ľudí, z toho šesť v Egypte, ďalších šesť v Alžírsku, dvaja v Maroku a po jednom v Sudáne a v Burkine Faso. Na porovnanie: Čína hlási viac ako 3-tisíc obetí, Taliansko skoro 3-tisíc obetí a Španielsko viac ako 600.

Drvivá väčšina prípadov ochorenia COVID-19 sa v tejto chvíli nachádza na sever od obratníka Raka.

Na severnej pologuli sa v piatok 20. marca začína astronomická jar (najvyššia denná teplota na Slovensku bude 14 až 21 stupňov Celzia), vzniká tak otázka, či sa v krajinách na sever od rovníka šírenie vírusu s nástupom teplejšieho či vlhkejšieho počasia nespomalí.

Americký prezident Donald Trump v tejto súvislosti minulý mesiac poznamenal: „Vyzerá to, že do apríla, keď sa oteplí, to zázračne zmizne. Dúfam, že je to pravda.“

Čo si však o téme myslia odborníci?

Kedy vrcholí chrípka

Podľa niektorých by sa nový koronavírus mohol správať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Príroda, Svet, Zdravie

Teraz najčítanejšie