Denník N

Zo štátneho modelu vyplýva aj viac ako milión nakazených na Slovensku, nemôžeme ho brať doslova

Štúdia analytikov Inštitútu zdravotníckej politiky nie je predpoveď, má pripraviť štát na krízové scenáre. Pozreli sme sa však bližšie na to, čo vyplýva z týchto dát.

Premiér Peter Pellegrini v pondelok na tlačovom brífingu povedal, že celkový počet nakazených koronavírusom bude na Slovensku pravdepodobne hlboko pod štyridsiatimi percentami populácie. Odvolal sa pritom na analýzu Inštitútu zdravotníckej politiky. Tento údaj ešte zasadil do kontextu, že v Nemecku to môže byť podľa kancelárky Angely Merkelovej až osemdesiat percent, a preto je vlastne situácia na Slovensku dobrá.

V skutočnosti dáta z analýzy štátneho Inštitútu zdravotnej politiky naznačujú výrazne nižšie odhady. Aj keď to priamo štátni analytici nepomenovali.

V utorok ráno po sprístupnení analýzy sa ukázalo, že odhad o celkovom počte nakazených neobsahuje. Premiér podľa všetkého zle interpretoval údaje z jedného z troch scenárov.

Nateraz poznáme odhady, že pri vrchole nákazy môže byť až pol milióna nakazených a hospitalizáciu môže v tom momente potrebovať až 24-tisíc obyvateľov.

Otázka o tom, koľko ľudí sa celkovo nakazí, teda zostala nezodpovedaná. A to aj po sprístupnení analýzy a otázkach novinárov.

Pokúsili sme sa to dopočítať z dát, ktoré štátni analytici sprístupnili.

Toto nie je predpoveď

Jedno zásadné varovanie od expertov na matematické modely: tieto predpovede nemôžeme brať doslovne, predpovedať budúcnosť nedokážu. Rámcovo však ukazujú, ako sa môže zmeniť Slovensko za istých okolností.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie