Denník N

Matovič svojím hrubým slovníkom prispel k deštrukcii politickej kultúry

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Slovensko malo viacero politikov, ktorých spôsob vyjadrovania prekračoval hranice. Budúci predseda vlády je jedným z nich.

Autor je publicista,
v rokoch 2010 až 2012 bol poradcom Ivety Radičovej

Gágaji, táraji, prďúsi – tieto slová adresoval svojho času svojim kritikom Vladimír Mečiar. Pred rokmi Dobroslav Trnka hovoril o poslancoch, že sa „trtošili“ a „pregrciavali“. Nuž a v januári minulého roka Igor Matovič označil Andreja Danka slovami „zlodej zaprdený“ a odkázal mu, že mu šľahne jednu po papuli. Krátko nato na námestí pred Národnou radou podnecoval ľudí k vulgárnosti na úrovni krčmy.

Matovič pred časom nemal problém ani Alojza Hlinu označiť hanlivým výrazom alebo Petra Zajaca kukuričným partizánom.

Po tom, ako Matovič zaútočil na zakladateľa VPN Petra Zajaca, uznal, že to bolo cez čiaru, no pre Denník N tiež povedal, že keď Petra Zajaca roku 2011 oslovil s ponukou miesta na kandidátke, ani netušil, že „mal niečo s Novembrom“. Matovič tak prejavil dlhodobú neznalosť udalostí spojených s novembrom 1989.

Lenže on akosi často niečo nevie a netuší. Keď musel vysvetľovať svoje stretnutie s Kočnerom, tvrdil, že vtedy o ňom veľa nevedel a netušil, čo je Kočner zač. Nuž v čase, keď sa s Kočnerom spájali viaceré kauzy, keď bolo verejným tajomstvom, že Kočnerovo auto často parkovalo pred generálnou prokuratúrou vedenou Dobroslavom Trnkom, a hovorilo sa aj o takzvaných mafiánskych zoznamoch, bol Matovič asi jediný, kto nevedel, kto je Kočner.

Keď kritizoval protesty proti fašistom, tvrdil, že strany, ktoré protestovali proti Hitlerovi pred deväťdesiatimi rokmi v Nemecku, pomohli práve Hitlerovi. Na to, že hovorí nezmysly, poukázal napríklad historik Jakub Drábik, popredný expert na fašizmus a jeho dejiny.

Spomeňme si, že Matovič o mítingoch fašistov hovoril ako o práve vyjadriť svoj názor, no o protestoch demokratických politikov a ich voličov proti extrémizmu povedal, že to je „cesta do pekla“. Takýto postoj je zvrátený, no toto si zrejme ešte pripomenieme, keď si bude premiér Matovič hrkútať s fašistom Kotlebom pri spoločnom obede.

„S*rie ma,“ hovoril Robert Fico. Matovič v pléne Národnej rady hovoril o „posr*tej kompe“. Inokedy na parlamentnej pôde ukázal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Matovičova vláda

Komentáre

Teraz najčítanejšie