Denník N

Šéf zariadenia pre seniorov: Snažil som sa odčítať, či sa neboja, keď teraz všetci nosíme rúška

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

[Tip: Odoberajte na mobil notifikácie na najdôležitejšie správy o koronavíruse. Stiahnite si bezplatnú spravodajskú aplikáciu Minúta po minúte pre iPhone alebo Android.]

Seniori sa zatiaľ koronavírusu neboja, tvrdí Matej Alex, ktorý riadi štyri centrá pre seniorov v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Dobre zvládajú aj izoláciu.

„U niektorých ľudí môže stúpať nervozita, u iných apatia. Zatiaľ sme to nepobadali, ale snažíme sa to kompenzovať,“ tvrdí Alex.

Seniori si však pýtajú komunikovať s blízkymi cez mobil alebo zostať v kontakte so svetom cez médiá. Alex tvrdí, že by sa im preto hodil tablet alebo viacero predplatných časopisov či krížoviek.

Ako reagujú seniori na koronavírus? Boja sa?

Prekvapivo ani nie. Aj keď izolácia nie je za normálnej situácie dobrá vec a snažíme sa fungovať komunitne, možno má teraz aj dobrý efekt. Aj my sme mali hypotézu, že budú vystrašení, ale v našej praxi sa to zatiaľ nepotvrdilo.

Nemáme v zariadeniach nepokoj, nezdá sa mi, že by sa seniori báli. Vysvetľoval som im napríklad, prečo musíme všetci chodiť s rúškami – že musíme prečkať tento čas a je to pre nich ochrana.

Ako ich informujete? Pomáha, keď majú viac informácií alebo radšej nech toho vedia menej?

Naše služby sú nastavené tak, aby mali všetky informácie dostupné. Teraz sa ešte viac snažíme kompenzovať im potreby socializácie. Určite je dôležitá televízia, ktorú si žiadajú, a tam majú všetky informácie bez obmedzenia. Potom denná tlač – odoberáme niektoré denníky a týždenníky. Sú klienti, ktorí si to odoberajú aj sami.

Čiže ste zatiaľ nemuseli hovoriť žiadnu milosrdnú lož?

Zatiaľ nie, aj preto, že ešte neprišla žiadna príliš negatívna správa, nikto z našich zamestnancov, klientov ani rodinných príslušníkov nie je nakazený koronavírusom. Možno aj preto u nás zatiaľ strach nie je.

Bál som sa, že sa zľaknú, keď začneme všetci nosiť rúška. Snažil som sa odčítať, či ich to nestresuje. Ale zatiaľ to tak nie je. Možno je to len preto, že zatiaľ máme za sebou len prvý týždeň.

Nespomínajú si, že už kedysi zažili aj ťažšie časy, preto ich koronavírus nevystraší?

Ak narážame na to, že niektorí stihli časy vojny, je to možné. Včera som nadhodil tú tému a hovoril som im, že pre našu generáciu je to niečo nové. Jedna pani mi hovorila, že keď sa začala vojna, mala osem rokov a trochu sme sa o tom porozprávali.

Ale skôr zatiaľ strach nemajú, pretože tieto zmeny pre nich nie sú príliš zásadné. Máme veľa seniorov v ťažkom stave, ktorí nechodili často von. Preto to nie je až taká výrazná zmena. Priemerný vek našich seniorov je asi 85 rokov.

Diskutujú seniori o koronavíruse?

Seniori zvyknú mať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

 • vláda oznámi, či pred Veľkou nocou sprísni opatrenia, Matovič zvažuje aj zákaz vychádzania
 • Slovensko má 471 potvrdených prípadov nákazy, za piatok pribudlo 21, vykonali 1889 testov
 • vláda podpísala zmluvu na 300 nových ventilátorov, s bankami sa dohodla na odklade splátok úverov, NR SR schválila odklad odvodov pre SZČO a zamestnávateľov
 • deti podľa Matoviča zostanú doma až do konca júna
 • MapaOtázky a odpovedeNajdôležitejšie textyPrispejte

  Rozhovory

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie