Denník N

Ak vírus nepríde k Zlatanovi, Zlatan príde za vírusom. Futbalisti pomáhajú v boji s koronavírusom

Foto: TASR/AP (Spada(/LaPresse via AP)
Foto: TASR/AP (Spada(/LaPresse via AP)

Pre pandémiu koronavírusu sa väčšina futbalových súťaží v Európe zastavila, ale viaceré kluby aj hráči sa snažia pomáhať miestnym komunitám či ľuďom, ktorých nútená prestávka v športe zasiahla.

Anglická Aston Villa už pred týždňom darovala jedlo, ktoré bolo nachystané na sobotný súboj Premier League proti Chelsea. Charitám pre ľudí bez doma rozdala dokopy 850 zabalených obedov.

Bývalý obranca Manchestru United a známy televízny spolukomentátor Gary Neville oznámil, že svoj hotel v Manchestri bezplatne otvára zdravotníkom a dá im k dispozícii 176 lôžok. „Sme radi, že sme sa na tom dohodli,“ povedal Neville, ktorý Hotel Football neďaleko štadióna Old Trafford vlastní spolu s Ryanom Giggsom.

„Naši zamestnanci sa budú o hotel starať ako zvyčajne, pričom zdravotníci tam môžu zostať bezplatne, ak potrebujú byť izolovaní od členov rodiny, ktorých by vírus mohol zasiahnuť,“ vysvetlil.

K podobnému kroku pristúpila už v pondelok londýnska Chelsea, ktorá zdravotníkom poskytla Millenium Hotel priamo na štadióne Stamford Bridge. Ide vraj o iniciatívu klubového predsedu Brucea Bucka a majiteľa Romana Abramoviča, známeho ruského oligarchu, ktorý pokryje náklady na prevádzku hotela.

„Rozhodli sme sa, že najlepší spôsob, ako môže Chelsea pomôcť zdravotníkom, je zabezpečiť im ubytovanie. Veľa z nich teraz pracuje dlhé hodiny, nemôžu cestovať domov alebo by museli dlho dochádzať,“ vysvetlil klub v oficiálnom stanovisku.

Finančné dary a zbierky

Samotná Chelsea patrí k anglickým klubom, ktoré koronavírus priamo zasiahol. Pred týždňom mal pozitívny test krídelník Callum Hudson-Odoi.

Hráčov poslali do domácej izolácie, pričom mali aj sami trénovať. O pár dní sa očakáva ich návrat do tréningového centra v Cobhame. Záložníka Masona Mounta musel však klub upozorniť, lebo ho počas izolácie odfotili, ako si na severe Londýna išiel zakopať na ihrisko spolu s Declanom Riceom, hráčom West Hamu United.

Viacerí športovci začali organizovať finančnú pomoc. Nemecká reprezentácia darovala na „sociálne účely“ 2,5 milióna eur. Brankár a kapitán Manuel Neuer povedal: „Musíme sa v týchto časoch pozerať jeden na druhého.“

Pridal sa aj švédsky útočník Zlatan Ibrahimović, v súčasnosti hráč AC Miláno, ktorý talianskym nemocniciam poslal 100-tisíc eur a zároveň organizuje zbierku s cieľom jeden milión eur. Ostatných športovcov vyzval, aby sa k nemu pripojili „a spolu odkopli koronavírus preč“.

„Taliansko mi veľa dalo a v tejto dramatickej chvíli chcem dať tejto krajine, ktorú milujem, ešte viac. Počítam so štedrosťou mojich kolegov, všetkých profesionálnych športovcov a tých, ktorí chcú darovať malú alebo veľkú čiastku podľa toho, koľko sú schopní. Spolu môžeme naozaj pomôcť nemocniciam, lekárom a sestričkám, ktorí nezištne každý deň pracujú, aby zachránili naše životy. Dnes sme my tými, čo im fandia!“ odkázal na Instagrame.

Ibrahimović peniaze venuje na posilnenie jednotiek intenzívnej starostlivosti v nemocniciach v Miláne, Bergame, Turíne a Castellanze. Na záver dodal: „Ak vírus nepríde k Zlatanovi, Zlatan príde za vírusom.“

Odmietli testy

Veľkú mieru solidarity ukázali aj u španielskeho prvoligistu Real Valladolid. Ten odmietol ponuku od vedenia La Ligy, ktoré mu chcelo poskytnúť testy na koronavírus. Klub sa odvolal na „etické a medicínske dôvody“.

Podľa hovorcu klubu „žiadny z hráčov neprejavoval symptómy vírusu a veríme, že vonku sú ľudia, ktorí majú menej peňazí a potrebujú ich omnoho viac ako my. Títo ľudia by mali mať prednosť.“

V Španielsku došlo po vypuknutí pandémie k verejným rozporom medzi futbalovými funkcionármi. V utorok prezident španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luis Rubiales kritizoval kluby, že svojich hráčov nechávajú testovať.

Podľa Rubialesa to k ničomu nevedie. „Keďže vieme, že životy mnohých ľudí sú v ohrození, pre mňa je nepochopiteľné použiť testy na futbalistov, keď sú ľudia, ktorí ich potrebujú. Pre futbalistov je výsledok rovnaký – ak aj majú pozitívny test a nemajú vážne symptómy, budú iba doma. V aktuálnej situácii je testovanie hráčov úplne nepatriotické a nie nápomocné,“ konštatoval.

Ďalej vysvetľoval: „Úrady povedali: ak hocikto má testy, masky, rukavice, treba ich odovzdať. Nemocniciam dochádzajú zásoby. A teraz niekto posiela testy klubom: to je presne nedostatok solidarity, mohlo by to byť aj nelegálne. Mal by sa hanbiť. Keď bude po všetkom a testy bude potrebovať menej ľudí, možno budeme uvažovať o testovaní hráčov, ale teraz ich musia dostať tí, ktorí to skutočne potrebujú.“

Ohrození zamestnanci

Prerušenie líg neohrozilo príjmy vrcholových futbalistov, ale skôr tisícok ľudí, ktorí pracovali napríklad ako organizátori na štadiónoch. Hráči nemeckej Borussie Mönchengladbach sa preto v priebehu týždňa zriekli vyplácania mzdy, aby v ťažkej situácii pomohli klubu a jeho ďalším zamestnancom.

Podľa BBC futbal v Nemecku zamestnáva okolo 56-tisíc ľudí, ktorí sa pre prerušenie Bundesligy a nižších súťaží ocitli v zložitej situácii. Očakáva sa, že koronavírus môže negatívne ovplyvniť príjmy klubov, najmä z predaja vysielacích práv, sponzoringu a vstupeniek. Riešením možno v blízkej budúcnosti bude aj opätovné spustenie ligy pred prázdnymi tribúnami, aby kluby mohli ekonomicky prežiť.

Kým v Mönchengladbachu by si so situáciou mali nateraz poradiť, tradičný anglický klub Barnet FC (piatoligista) oznámil prepúšťanie až šesťdesiatich „nehrajúcich“ zamestnancov. O prácu prišli napríklad tréneri (od prvého mužstva po mládež) a hráčom podľa informácií denníka The Independent povedali, že môžu odísť zadarmo. Ako vysvetľovali funkcionári, klub každý mesiac operoval v strate viac ako 100-tisíc libier a prerušenie ligy prinieslo neznesiteľnú situáciu, ktorá by ho zrejme finančne zruinovala.

Podobný problém musia riešiť aj v severnej Amerike, kde sa zastavenie sezón rovnako dotklo ľudí, ktorí pracujú v organizačných zložkách jednotlivých zápasov a väčšinou sú platení od hodiny. Týka sa to NBA, MLB, NHL či NCAA. Podľa Forbes je na priemernej športovej udalosti potrebných od 1500 do 2500 pracovníkov.

19-ročná basketbalová hviezda Zion Williamson, hráč New Orleans Pelicans, vyhlásil, že v ďalších 30 dňoch bude platiť mzdu všetkým pracovníkom. Basketbalista Milwaukee Bucks Giannis Antetokounmpo tiež zamestnancom na štadióne daroval 100-tisíc dolárov.

Porušil karanténu, hrozí mu väzenie

V srbských médiách sa vo štvrtok poobede objavila správa o hviezdnom útočníkovi Realu Madrid Lukovi Jovićovi, ktorému hrozí pobyt za mrežami. Keďže španielsku La Ligu prerušili, Jović sa nedávno vrátil do Belehradu. V Madride mal pozitívny test na koronavírus basketbalista Realu Troy Thompkins, ktorý trénuje v rovnakom tréningovom centre ako Jović. Test následne podstúpil aj Jović a podľa vyjadrenia jeho otca bol negatívny, ale napriek tomu mal povinnosť po príchode do Srbska zostať v domácej karanténe.

Jović sa však objavil na narodeninovej oslave svojej priateľky Sofije Miloševićovej. „Vidíme našich futbalistov, ktorí prišli z cudziny, kde majú miliónové kontrakty, a teraz nie sú v izolácii. To je niečo, čo naše úrady budú riešiť,“ vyhlásila srbská premiérka Ana Brnabićová.

Podľa Telegrafu Jović naplnil článok 248 srbského trestného zákonníka, konkrétne „nedodržal pravidlá ochrany zdravia počas epidémie“. Trestom je buď pokuta, alebo trest odňatia slobody až do výšky troch rokov. Jovićov prípad by mal čoskoro skončiť pred súdom.

Koronavírus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie