Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Irán ukazuje, ako to vyzerá, ak štát nezvláda epidémiu koronavírusu

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Koronavírus sa aj naďalej šíri svetom. Epicentrom nákazy už podľa WHO nie je Čína, ale Európa, kde denne pribúdajú tisíce nových prípadov nákazy.

Po celom svete je už viac chorých, ako od začiatku roka zaznamenali v Číne. Celková bilancia už prekročila 260-tisíc nakazených.

V piatkovom Svetovom newsfiltri okrem situácie v Európe opisujeme aj katastrofálny vývoj v Iráne, kde zlyháva štát a kde je prístup niektorých lídrov nezodpovedný.


Ázia: Irán začal bojovať neskoro

Irán nezvláda pandémiu koronavírusu. Režimu trvalo dlho, kým priznal, že situácia je naozaj vážna, opatrenia zavádzal pomaly a dnes je smutným príkladom toho, ako môže dopadnúť štát, ktorý sa k šíreniu vírusu nepostaví zodpovedne.

Zdravotníctvo v krajine kolabuje, ľudia sú naštvaní a analytici varujú pred hrozivými scenármi s miliónmi obetí.

Ako to vyzerá: Prvé prípady nákazy koronavírusom sa v Iráne objavili už pred mesiacom. Bolo to v posvätnom meste Qom. V Iráne to však brali na ľahkú váhu a nezaviedli žiadne opatrenia, ktoré by mohli zabrániť šíreniu vírusu.

Za všetko hovorí postoj námestníka ministerstva zdravotníctva, ktorý koncom februára na tlačovke povedal, že „karanténa patrí do doby kamennej“. O deň neskôr oznámil, že on sám má COVID-19.

Situácia sa vymkla spod kontroly a v piatok už v Iráne evidovali takmer 20-tisíc prípadov nákazy a vyše 1400 úmrtí.

To sú oficiálne čísla. Reálne môžu byť omnoho vyššie. Irán totiž testuje iba vážne prípady a aj WHO predpokladá, že nakazených zrejme je až päťkrát viac.

Satelity zaznamenali vykopané hroby pre obete COVID-19 v Iráne

Nerobia dosť: Šancu, že to tak naozaj je, zvyšujú aj slabé opatrenia, ktoré štát doteraz urobil. Vo februári, po tom, čo už bolo jasné, že vírus je v krajine, prebehli voľby. Bez akýchkoľvek opatrení.

Vláda síce zavrela školy a ruší aj veľké podujatia, no karanténu miest či celých oblastí a obmedzenie pohybu neplánuje.

V Iráne nie je jasné, kto má byť za riešenie situácie zodpovedný – či je to civilná zložka moci, na ktorej čele je prezident Rúhání, alebo náboženská vetva ajatolláha Chámaneího, pod ktorého patria aj revolučné gardy.

Armáda podľa denníka New York Times navrhovala uzavrieť viaceré ohniská nákazy a veľké mestá, no prezident bol proti, pretože štát by nedokázal v karanténe fungovať a skolaboval by.

Iránske hospodárstvo má v dôsledku amerických sankcií obrovské problémy. V krajine chýbajú milióny kusov základných vecí – rúšok, rukavíc, ochranných materiálov aj liekov.

Kruté predpovede: Situácia sa môže zhoršiť v piatok, keď sa v Iráne začínajú oslavy Nového roka. Vtedy sa mnoho ľudí stretáva, zabáva a cestuje.

Ajatolláh síce ľuďom odkázal, aby cestovali len v nevyhnutných prípadoch, no iránski analytici varujú, že bez tvrdých opatrení sa krajina rúti do obrovskej katastrofy.

Vypočítali, že ak by sa teraz ľudia prestali stretávať, mestá by sa uzavreli a ak by štát zlepšil zásobovanie nemocníc, počet obetí COVID-19 by sa mohol pohybovať okolo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • počas prvého dňa testovania na Orave a v Bardejove otestovali 61 905 ľudí, pozitívnych bolo 2 225
  • Matovič upozornil, že antigénové testy odhaľujú len tých ľudí, ktorí sú infekční
  • za štvrtok pribudlo rekordných 2581 prípadov koronavírusu
  • od soboty bude na týždeň obmedzené vychádzanie, na Orave a v Bardejove sú prísnejšie pravidlá
  • od pondelka zostanú zatvorené školy s výnimkou 1. stupňa základných škôl, materských škôl a jaslí
  • Denné prírastkyVývoj epidémieAktuálna 3D mapa

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie