Denník N

Sociológ Vašečka: Sme poslušní, lebo dúfame, že by sa nám katastrofa mohla vyhnúť, tak ako viackrát v minulosti

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

[Tip: Odoberajte na mobil notifikácie na najdôležitejšie správy o koronavíruse. Stiahnite si bezplatnú spravodajskú aplikáciu Minúta po minúte pre iPhone alebo Android.]

Prekvapilo ma, že v krajine, kde je národným športom nedodržiavať mnohé z nariadení, ľudia zareagovali na hrozbu epidémie poslušne až submisívne, vraví sociológ Michal Vašečka.

Slovensko má za sebou prvý týždeň prísnych bezpečnostných opatrení, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu. Prekvapilo vás, ako na ne Slováci zareagovali?

Áno, no keď sa nad tým zamyslíme hlbšie, nemali by sme byť až tak prekvapení. No zaskočilo ma, že v krajine, kde je takmer národným športom nedodržiavať, alebo aspoň obchádzať niektoré z nariadení, ľudia na aktuálnu situáciu zareagovali nepomerne poslušnejšie – dokonca by som povedal, že submisívnejšie – než to vidíme v krajinách západnej Európy.

Ak by sa to niekto pozeral optikou západnej Európy, v ktorej má Slovensko obraz východoeurópskej neusporiadanej krajiny, tak by mal zrejme problém vôbec prísť s vysvetlením, prečo sa to stalo.

Vy sa na to môžete pozrieť zvnútra. Ako si to vysvetľujete?

Dôvodov bude viac. Prvý blok by som zhrnul do slovného spojenia „odlišná mentalita“ Slovákov, aj keď osobne naozaj veľmi nerád hovorím o mentalite národov. No existujú historické korene občianskej a politickej kultúry. Pri ochote rešpektovať vládne opatrenia sa prejavila istá objednávka na podriaďovanie sa autoritám, tým bývalým vicišpánom.

Samozrejme, že to neplatí pre všetkých, ale v našej spoločnosti existuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

 • vláda oznámi, či pred Veľkou nocou sprísni opatrenia, Matovič zvažuje aj zákaz vychádzania
 • Slovensko má 471 potvrdených prípadov nákazy, za piatok pribudlo 21, vykonali 1889 testov
 • vláda podpísala zmluvu na 300 nových ventilátorov, s bankami sa dohodla na odklade splátok úverov, NR SR schválila odklad odvodov pre SZČO a zamestnávateľov
 • deti podľa Matoviča zostanú doma až do konca júna
 • MapaOtázky a odpovedeNajdôležitejšie textyPrispejte

  Rozhovory

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie