Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Hlavne ich veľa netestujte, ešte by ste im niečo našli

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Pellegrini hovorí, že bol dobrý premiér. 2. Búrka pokračovala na Najvyššom súde. 3. Lajčák nehovoril pravdu, ale to je v tejto vláde normálne.

Leaseplan logo FlexiPlan – krátkodobá mobilita bez viazanosti. Nevlastnite! Jazdite. LeasePlan (inzercia)


Správy vybral a komentoval Tomáš Gális 

1. Vládli sme dobre až do samého konca  

Kým v takmer deväťmiliónovom Rakúsku počet zistených infikovaných osôb vo štvrtok presiahol 2000 a z desaťapolmiliónového Česka ich hlásili 630, na päťapolmiliónovom Slovensku sme na tom oficiálne stále veľmi dobre. Po necelých dvoch týždňoch máme potvrdených len 123 prípadov, denne ich stále pribúda len aritmetickým radom a COVID-19 si zatiaľ nevyžiadal ani jednu obeť. Ako sa totiž ukázalo, príčinou stredajšej smrti 84-ročnej ženy s koronavírusom bol infarkt.

Premiér je spokojný. Iste, obce, kraje i vláda prijali tvrdé opatrenia, ktoré nepochybne zmiernili priebeh šírenia vírusu. Pri čítaní správ o tom, ako neskoro ich zavádzali mnohé západoeurópske krajiny, či pri anekdotických správach od našich občanov žijúcich v zahraničí, môže človek podľahnúť dojmu, že dôvod našich nízkych čísel leží v našej tvrdosti a disciplinovanosti. Lenže porovnanie trendov u nás a v okolí už dlho vzbudzuje obavy, že skutočný počet nakazených v našej krajine je oveľa vyšší.

Už je to trápne opakovať, ale presnejšie čísla by sme mohli vedieť jedine vtedy, keby sme testovali oveľa viac ľudí. Zatiaľ je to veľmi biedne. Podľa posledných čísel sme u nás testovali 392 ľudí z milióna, kým v Česku to bol viac ako dvojnásobok a v Rakúsku viac ako trojnásobok.

A čo na to končiaci dvojjediný premiér a minister zdravotníctva? Krátko poobede si bol na bratislavskom letisku skontrolovať zásielku z Číny, v ktorej má byť okrem milióna rúšok aj stotisíc rýchlotestov. No o pár hodín už hovoril, že rozsah testovania je už teraz taký, ako si odborníci a nemocnice myslia, že to je správne, že žiadna krajina nemá možnosť testovať celé obyvateľstvo, a nakoniec, ani on sa necítil dobre, no napriek tomu sa testovať nedal.

A aby po tom nebodaj niekto bez teploty a iných príznakov nezatúžil, štát zakázal robiť testy súkromným laboratóriám, aby vraj nevznikol chaos a aby sa vraj testami nemrhalo. To je zvláštne hlavne pri pohľade do Česka, kde práve vo štvrtok pribudla na zoznam súkromných laboratórií s povolením testovať aj firma, ktorá sa predtým dostala do sporu so štátnymi orgánmi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie