Denník N

Neistota, straty, zmeny plánov, možno krach, ale aj nová šanca. Čo čaká knižných vydavateľov?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako slovenskí knižní vydavatelia vnímajú dosah súčasnej koronakrízy na svoju činnosť? Sú riešením internetové predaje alebo e-knihy?

Kniha v čase pandémie sa zdá ako jedno z najjednoduchších riešení užitočného trávenia voľného času. Pravda, kníhkupectvá aj knižnice sú zatvorené, čo je zlá správa, ale asi každý má doma nejaké tie tituly, ku ktorým sa doteraz nestihol dostať, nehovoriac o tom, že predsa mnohé knihy stoja aj za druhé prečítanie (je známym faktom, že neraz až to otvára čitateľovi skutočnú cestu k ich plnému vychutnaniu).

A kým si čitateľ aj týmto spôsobom pomáha odstrašiť znepokojujúce vírusové myšlienky, v inom postavení sú všetci tí, ktorí sa podieľajú na zásobovaní národa novými knihami. Okrem iných sú to aj vydavatelia. Viacerých z nich sme oslovili, aby sme zistili, ako vnímajú súčasný stav, či menia edičné plány alebo celú stratégiu vydávania nových titulov.

Spoločným menovateľom bolo, samozrejme, uvedomovanie si zrejme veľkých finančných strát, ktorým sa vydavateľstvá nevyhnú. O tom, ako to poznačí ich ďalšiu činnosť, rozhodne až čas, keď sa skončí pandémia a život sa začne vracať do normálnych koľají. Jedným z momentálnych riešení je využívanie e-shopov, ktoré predstavujú štvrtinový podiel na knižnom trhu, otázkou však zostáva fungovanie doručenia objednaných kníh. Naopak, e-knihy sú dostupné rýchlo a bez problémov, no ich podiel je malý a navyše, ich vydávanie je často viazané na súbežné vydanie printovej knihy. Zaujímavé sú aj niektoré názory na to, či viac utrpia malí alebo veľkí vydavatelia.

Šanca pre internetové kníhkupectvá

„Tak ako väčšina vydavateľov očakávam výrazne nižšie príjmy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie