Denník N

Pozor na fatálne chyby, ktoré mnohí robia pri nosení rúšok

Martin Ďurinda - Foto archív autora
Martin Ďurinda – Foto archív autora

Mali by sme urobiť maximálne možné opatrenia na ochranu svojho zdravia a zdravia našich spoluobčanov.

*

Autor je vyštudovaný doktor farmácie, spevák a gitarista skupiny Tublatanka

Nosenie rúšok a respirátorov cez ústa a nos v období šírenia infekcie koronavírusu je bezpodmienečne nutné na zabránenie ďalšieho prenosu infekcie z človeka na človeka. Nakazený človek už na začiatku svojej infekcie, o ktorej ani nemusí vedieť, vydychuje veľké množstvo patogénu. Samotné rúška nás pred možným vdýchnutím vírusu ochránia málo, pretože póry rúška sú mnohonásobne väčšie ako veľkosť samotného vírusu, no môžu počet vírusov mierne zredukovať.

Rúška sú určené na zabránenie a zmenšenie možnosti rozširovania infekcie už nakazeného človeka, aby infekciu čo najmenej prenášal na ďalších ľudí. Respirátory, hlavne tie s úrovňou ochrany FFP3 a vyššej triedy, majú dobrú účinnosť v zmysle ochrany pred možnosťou vdýchnutia koronavírusu do dýchacej sústavy človeka.

Ide teda o dve rôzne úrovne ochrany – kým rúško má brániť prenosu infekcie z nakazeného jedinca na zdravého človeka, respirátor slúži zdravému jedincovi na ochranu pred možnosťou vniknutia patogénu do dýchacích ciest či ústnej dutiny.

Používať rúška a respirátory nie je jediné, čo je v tejto situácii potrebné urobiť. Dôležitý je spôsob manipulácie s nimi a zásady, ktoré je nutné pre ich bezpečné a plnofunkčné využitie dodržiavať tak, aby nedošlo pri ich nedôslednej manipulácii k zavlečeniu patogénnych vírusov na naše sliznice.

Ako na to

Rúško a respirátor

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie