Denník N

Koronavírus na Slovensku: Chcem naspäť svoj normálny život!

Vrátnica automobilky v Trnave. Foto - TASR
Vrátnica automobilky v Trnave. Foto – TASR

Konečne robím užitočnú prácu, nie len ťukám do počítača, konečne sloboda, píše učiteľ z vysokej školy.

Ako prežívajú koronavírus čitatelia Denníka N? Vyberáme najzaujímavejšie z vašich reakcií za posledné tri dni. Napíšte nám aj vy!

Vznikli nové škôlky

Niečo k zatvoreným škôlkam. Známej suseda, ktorá je nezamestnaná, teraz stráži deti rodičov, ktorí musia ísť do práce. Ráno jej ich pozvážajú a poobede vyzdvihnú. Každý zarába, ako vie.
Jana z Púchova

Rodičia neuvidia svoje novorodeniatka

Narodí sa vám bábätko a vy doma týždne len pozeráte na jeho fotku. Viete si to predstaviť? Na neonatologických oddeleniach po celom Slovensku trávia predčasne narodené deti týždne, často aj mesiace. Rodičia väčšinou nemajú na oddelení vytvorený priestor na prespávanie, avšak môžu ich kedykoľvek prísť aspoň navštíviť. A tak všetci denne dochádzajú, aby mohli svoje bábätko pohladkať, nakŕmiť a prihovoriť sa mu.

Žiaľ, kvôli koronavírusu už ani to nebude možné. Neonatologické oddelenia s predčasne narodenými a rizikovými deťmi sa zatvárajú. Rodičia môžu už len priniesť odsaté materské mlieko a odovzdať ho, nebudú mať absolútne žiadny kontakt so svojimi novorodeniatkami…
anonymná čitateľka

Učenie doma: ľahko sa povie…

Predstavte si situáciu: tri školopovinné deti, rodičia chodia riadne do práce, materiály pre deti dostávajú tromi kanálmi – mailom, cez systém internetovej žiackej knižky a cez bezkriedy.sk.

Stále to sledovať, prihlasovať sa, roztriediť medzi deti a skontrolovať – nie všetky deti sú namotivované samy od seba len tak sa učiť. Našťastie majú doma potrebnú techniku, tlačiareň a vedia s ňou pracovať. Deti museli byť aj so starými rodičmi (áno, máme ich izolovať, ale nie všetci starí rodičia sú vyslovene starí), ktorí nemajú ani internet, ani techniku.

Naozaj je bežné, že každá rodina na Slovensku má vybavenie, pripojenie na internet a hyperaktívnych rodičov s voľným časom a energiou? Už mi to pripadá ako preteky, výukové portály, videá v angličtine, ak nie v latinčine, hodiny cez Skype… Naozaj to je dostupné pre všetky deti?

Ďalšia téma, ktorá z toho vyplýva pre nového ministra školstva, sú všetky tie IT systémy, platformy, portály, internetové žiacke knižky… Koľko ich je, kde všade musí mať rodič konto, lebo učiteľ X používa jedno, učiteľka Y druhé. Cez jeden systém dostanete správu, že materiál si stiahnete z druhého systému, a školy platia poplatky a licencie.
Soňa Gašparová z Košíc

Priateľ začal učiť angličtinu cez YouTube

Môj priateľ pracuje ako učiteľ anglického jazyka a telesnej výchovy na Základnej škole s materskou školou Poprad – Matejovce. Hľadal spôsob, ako ďalej pokračovať vo výučbe, a našiel ho!

Založil YouTube kanál s názvom English Teacher. Každý deň deťom sám nahrá, spracuje a touto cestou vydá dve až tri náučné videá z oblasti anglického jazyka.

Keďže deti v dnešnej dobe trávia veľa času na svojich smartfónoch či tabletoch, YouTube sa mu zdal skvelý spôsob, ako svojich žiakov interaktívne vzdelávať a zaujať ich pozornosť. Hlavne bezpečne a na diaľku. Je to určené najmä žiakom základných škôl, snaží sa videá prispôsobovať každému ročníku.
Katarína Pavleová z Popradu

Máme dva mesiace

Som kuchár. Nemám čo a pre koho variť. So šéfom nevieme, čo budeme robiť a ako prežiť. Máme možno dva mesiace a potom čo? Budeme musieť obaja, aj on ako podnikateľ, ísť iným smerom, čo je obrovská škoda.
Gabriel zo Senca

Čo zažívate vy? Napíšte nám!

Konečne som slobodný

Neskutočne sa mi v dôsledku opatrení zvýšila životná úroveň. Moje pracovisko na univerzite je pre núdzové opatrenia zatvorené, konečne tak môžem robiť jarné poľnohospodárske práce cez deň, a nie len pri umelom osvetlení v noci ako v bežnom roku.

Lebo ostatné roky som mal stále vyšší a vyšší plat a moja životná úroveň neustále klesala, nič som nestíhal a na nič som nemal čas. Pred voľbami nám pridali dovolenku aj spätne za minulý rok a teraz toto. Pokojne by som za tento čas vrátil aj plat, nemám s tým problém, peňazí mám dosť, nemám veľkú spotrebu, nežijem konzumne ako mestskí ľudia. Ten čas na jarné práce je nezaplatiteľný.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie