Denník N

Keď pľúcna ventilácia rozhoduje o živote a smrti. Ako pracuje a ako je možné, že ich máme málo

Ilustračné foto – UNB
Ilustračné foto – UNB

Pre pacientov s koronavírusom v najhoršom stave máme 450 ventilácií. Môžeme ich potrebovať výrazne viac.

Umelá pľúcna ventilácia sa v nasledujúcich mesiacoch zrejme stane prístrojom, ktorý môže rozhodnúť o tom, koľko ľudí na Slovensku zomrie a ako nákazu COVID-19 zvládneme. Umelú pľúcnu ventiláciu potrebujú pacienti s koronavírusom v najťažších stavoch.

Počet prístrojov je obmedzený. V Taliansku majú lekári dilemu, koho odpojiť a pripojiť, a teda aj koho nechať zomrieť.

Deficit kyslíka u pacienta vidno, dýcha rýchlo, modrejú mu pery aj prsty. Keď nezaberá kanyla s kyslíkom či dýchacia maska, treba nasadiť pľúcnu ventiláciu – a to treba vedieť odhadnúť, pretože pri veľkom poškodení pľúc už pacientovi nepomôžu. Je to náročná procedúra, treba najskúsenejších lekárov a často aj uviesť pacienta do umelého spánku.

Ako sme pripravení na situáciu, keď takúto starostlivosť budú potrebovať stovky ľudí? Pýtali sme sa lekárov, nemocníc aj ministerstva.

Pár čísiel na úvod. Peter Pellegrini ešte ako premiér opakoval, že máme tisíc umelých pľúcnych ventilácií. Je to síce pravdivý údaj, ale neznamená to, že všetky prístroje sa dajú využiť pre pacientov s COVID-19. Tisíc máme prístrojov, ktoré sa dajú použiť celkovo na ventiláciu.

V skutočnosti máme prístrojov, ktoré by sme vedeli použiť pre pacientov s koronavírusom, výrazne menej.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie