Denník N

Logo MediabrífingMediaBrífing: Facebook sa pripravuje na to, že osamelí ľudia začnú prepadať depresii

Dobrý deň! MediaBrífing je piatkový newsletter o internete a žurnalistike. Keďže pandémia zasiahla aj svet médií, téme koronavírus sa nevyhneme. Pokúsil som sa však vybrať zaujímavé správy, ktoré prinesú azda aj inšpiratívne podnety na rozmýšľanie. Príjemné čítanie!

Riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg. Foto – TASR/AP

Zuckerberg: Izolácia ľudí môže viesť k depresiám

Mark Zuckerberg poskytol v stredu jedenapolhodinový rozhovor médiám z celého sveta, Denník N bol medzi nimi ako jediný zástupca zo Slovenska. Šéf Facebooku novinárom oznámil niekoľko noviniek na sociálnej sieti, ešte zaujímavejšie však bolo rozprávanie o jeho najväčších obavách v súvislosti s koronavírusom.

Z rozhovoru vyberáme najzaujímavejšie pasáže zasadené do širšieho kontextu.

Ako sa zmenilo správanie používateľov sociálnych sietí s príchodom koronavírusu a zavedením preventívnych opatrení?

Aktivita používateľov dramaticky narástla. Facebook a jeho četovacie aplikácie (Messenger a WhatsApp) bývajú najvyťaženejšie okolo Nového roku, keď si ľudia veľa píšu, posielajú selfies, volajú alebo robia videohovory s rodinou a priateľmi, aby si zaželali všetko najlepšie. Aktuálna aktivita už prekonala aj tieto rekordy.

Messenger a WhatsApp sú dvakrát vyťaženejšie ako v bežné dni, sociálna sieť teda musela posilňovať svoju technickú infraštruktúru, aby všetko bez výpadkov a zlyhaní uniesla.

Problém sa netýka len Facebooku. EÚ napríklad vyzvala Netflix a ďalšie služby, aby obmedzili streamovanie videa vo vysokom rozlíšení, zaťaženie siete totiž prudko stúplo. Netflix súhlasil a na 30 dní zníži kvalitu videí, pridal sa už aj YouTube.

Pracujú už všetci z domu?

Veľké IT firmy ako Google, Amazon či Microsoft už vyzvali svojich zamestnancov, aby pracovali z domu. Mnohí zamestnanci Facebooku mali home office už od januára, a to najmä tí v Ázii. Teraz sa k nim pridávajú aj kolegovia z USA a Európy vrátane zamestnancov dodávateľských firiem a agentúr, ktoré sociálna sieť využíva napríklad na moderovanie obsahu. Facebook verejne sľúbil, že zachová výplaty pre všetkých ľudí, aj pre tých, ktorí nebudú môcť pracovať z domu.

Prečo v internetovej firme niektorí nemôžu pracovať z domu?

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že každý, kto robí pre Facebook a jeho dodávateľské firmy, môže pracovať odkiaľkoľvek. Stačí mu notebook a internetové pripojenie. Nie je to však úplne tak.

Facebook má vraj viac ako 35-tisíc moderátorov a ľudí, ktorí dozerajú na bezpečnosť siete. Toto číslo nevieme overiť, keďže veľká časť nie sú priamo zamestnancami Facebooku, nepoznáme ani počet ľudí, ktorí kontrolujú obsah v slovenčine. V každom prípade, mnohí moderátori nemôžu pracovať z domu, keďže firma musí garantovať ochranu súkromia svojich používateľov. Moderátori tak často pracujú v call centrách, na počítačoch majú zablokovanú možnosť robiť snímky obrazovky a nemôžu ani nič fotografovať mobilmi. Ich práca z domu teda predstavuje problém.

Zuckerberg tiež vysvetlil, že zamestnanci, ktorí posudzujú citlivý obsah (samovraždy, terorizmus či týranie zvierat), sú pod veľkým tlakom a potrebujú psychickú podporu, ktorú pri domácej izolácii nemusia nájsť. Faktom však je, že ju často nenachádzajú ani na pracovisku – o ťažkej práci moderátorov Facebooku sme už písali.

Aké dôsledky bude mať výpadok časti moderátorov?

Zuckerberg povedal, že najcitlivejšie prípady nebudú posudzovať dodávateľské firmy, ale priamo zamestnanci Facebooku. „Ide o prácu zameranú na prevenciu samovrážd a sebapoškodzovania, zneužívanie detí a terorizmus,“ povedal.

Už teraz je tiež jasné, že časť práce, ktorú doposiaľ robili ľudia, bude robiť umelá inteligencia. Ostatne, to už ohlásil aj TwitterYouTube. Obe firmy tiež priznávajú, že to môže viesť k väčšej chybovosti a častejšie sa môže stávať, že budú odstránené aj príspevky, ktoré neporušili pravidlá.

Zuckerberg povedal, že moderátori, ktorí nemôžu z domu kontrolovať príspevky, budú pomáhať trénovať systémy strojového učenia, aby sa umelá inteligencia zlepšovala v odhaľovaní nevhodného obsahu.

Čoho sa Zuckerberg obáva?

„Obávam sa, že izolácia ľudí, ktorí sú doma, by mohla potenciálne viesť k ďalším depresiám alebo duševným problémom,“ povedal Zuckerberg novinárom. Facebook preto presunie viac ľudí na oblasť prevencie samovrážd a sebapoškodzovania a dá jej v najbližších týždňoch prioritu.

Ide o nevídanú reakciu. Manažment Facebooku rieši mnohé hrozby a problémy oneskorene a nedostatočne, v tomto prípade však aj Zuckerberg varuje, že koronavírus nie je problémom len pre seniorov a chronicky chorých, ale že ohrození sú aj ľudia s duševnými problémami. A problémom tiež môže byť, že niektorí musia ostať sami doma, odstrihnutí od priateľov, blízkych či kolegov, čo môže spôsobovať úzkosti a depresie.

Zuckerberg preto chce presunúť časť kapacít na príspevky zobrazujúce sebapoškodzovanie či vyhrážky samovraždou, a to aj za cenu, že v iných oblastiach budú chýbať.

Čo sa zmení v boji proti zdravotníckym hoaxom?

Facebook spolupracuje so

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Facebook

Koronavírus

  • 1515 (+2) nakazených | 1327 (+5) vyliečených | 28 úmrtí (+0) | 163362 testov (+2839) – stav k 26.5.
  • kĺzavý medián dnes môže klesnúť na 0, ak za stredu nepribudnú prípady mimo karantény
  • Európska komisia chce poskytnúť na pomoc po kríze pre členské krajiny 750 miliárd eur
  • v USA už počet obetí COVID-19 presiahol 100-tisíc
  • 3. júna otvoria všetky vnútorné športoviská a začne sa s uvoľňovaním opatrení v DSS
  • od stredy je možné ísť do 8 krajín bez povinnosti karantény pri návrate do 48 hodín

Logo MediabrífingMediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie