Denník N

Blažená nevedomosť: mesiac splavovali Veľký kaňon a nevedeli o pandémii koronavírusu

Ilustračné foto - Unsplash/Jonatan Lewczuk
Ilustračné foto – Unsplash/Jonatan Lewczuk

Účastníkom nemeckej reality šou povedali o pandémii v priamom prenose.

[Tip: Odoberajte na mobil notifikácie na najdôležitejšie správy o koronavíruse. Stiahnite si bezplatnú spravodajskú aplikáciu Minúta po minúte pre iPhone alebo Android.]

Keď Zach Edler a jeho priatelia 14. marca dokončili splav rieky Colorado vo Veľkom kaňone (Grand Canyon), boli podľa denníka New York Times jednými z posledných ľudí na svete, ktorí nemali potuchy o pandémii nového koronavírusu.

Skupina rieku splavovala od 19. februára, keď Čína začínala epidémiu dostávať pod kontrolu a Taliansko malo tri potvrdené prípady. Tri týždne boli odrezaní od sveta, nemali telefónny signál ani prístup na internet. Rodinám iba sem-tam zaslali jednosmerné správy cez satelitný telefón.

Zatiaľ čo väčšina sveta pandémiu spracovávala postupne, mladým Američanom o nej prvý raz povedal muž, ktorého po splave stretli na brehu rieky. Hovoril im, že koronavírus sa rozšíril po celom svete, Taliansko je uzavreté, profesionálny šport je prerušený a nakazil sa aj Tom Hanks.

„Polovica z nás si myslela, že je to len starý sprievodca, čo si z nás uťahuje. Na splavoch som už počul všelijaké príbehy,“ opisoval Edler pre NY Times.

„Myslím si, že dievčatá tomu okamžite uverili. Povedal to zlovestným spôsobom a potom sa išiel naobedovať. My sme tam zostali nervózne žartovať, neboli sme si istí, čo sa deje,“ povedala Sarah Knaacková, ktorá pracuje ako zdravotná sestra.

Čože? Chýba toaletný papier?

Keď zneistená partia pri rieke naložila člny do dodávok a odchádzala domov, dohodli sa, že si nezapnú rádio. Po hodine a pol cesty im však prvý raz naskočil telefónny signál a prichádzajúce SMS správy ich postupne začínali dostávať do novej reality.

„Prvá bola od mojej mamy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  • vláda oznámi, či pred Veľkou nocou sprísni opatrenia, Matovič zvažuje aj zákaz vychádzania
  • Slovensko má 471 potvrdených prípadov nákazy, za piatok pribudlo 21, vykonali 1889 testov
  • vláda podpísala zmluvu na 300 nových ventilátorov, s bankami sa dohodla na odklade splátok úverov, NR SR schválila odklad odvodov pre SZČO a zamestnávateľov
  • deti podľa Matoviča zostanú doma až do konca júna
  • MapaOtázky a odpovedeNajdôležitejšie textyPrispejte

    Svet

    Teraz najčítanejšie