Denník N

Teraz je správny čas na knihy a na Slovensku vypukne Gaučella. Kultúrne tipy v čase karantény

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Výber z aktuálnej ponuky kultúrnych podujatí, ktoré prebiehajú na webe.

1. Knihy, knihy, e-knihy. Asi nikdy nebol lepší čas zotrieť prach z kníh, ktoré sa skrývali na policiach, a začítať sa. Napokon, vyzývajú na to mnohé slovenské vydavateľstvá. Slovart spustil Knihomoľskú výzvu na Instagrame, aby motivoval ľudí čítať a s knihou vyčkať karanténu.

Kníhkupectvo Martinus zas ponúka niekoľko e-kníh zadarmo. Na ich čítanie nie je potrebná čítačka ani tablet, postačí aj mobil alebo počítač. Medzi e-knihami, ktoré kníhkupectvo označilo ako darček pre všetkých, sú vynikajúce Náhodné úvahy talianskej autorky Eleny Ferrante, ktoré vychádzali v britskom denníku The Guardian, alebo poetická novela nemeckého spisovateľka Franza Werfela s názvom Bledomodré ženské písmo.

„Čo človek musí ľutovať, to môže predsa odpustiť len sám sebe…“ píše Werfel v knihe, ktorej dej sa odohráva krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny vo Viedni.

Známe vydavateľstvo Verso books ponúka svoje knihy s 80-percentnou zľavou. Kontakt s čitateľmi sa snaží Artforum udržať formou manuálu Knižné zážitky aj v domácej karanténe. A Absynt zas oslavuje 5. narodeniny zľavou až do výšky 50 percent na niektoré svoje knihy zakúpené v e-shope. „Oslavovať sa dá predsa aj z gauča,“ odkazuje čitateľom.

2. Studená vojna. Poľský režisér Pawel Pawlikowski natočil pred dvoma rokmi film s názvom Studená vojna, ktorý o 21.35 odvysiela Dvojka.

Čiernobiela snímka o láske medzi speváčkou Zulou a skladateľom Wiktorom sa odohráva v komunistickom Poľsku, ale aj v modernom Paríži. Film je výnimočný aj pre obrazy, s ktorými pracuje kamera. Rámcuje tak osudový vzťah, v ktorom si ľudia ubližujú, aby sa k sebe vrátili a potom sa od seba odlúčili a milovali sa ešte viac.

To všetko na pozadí vynikajúcej hudby – ľudovej aj džezovej, pre ktorú sa mnohí budú chcieť naučiť poľštinu.

3. To najlepšie na internete. Parížske múzeum Musée d´Orsay je už týždeň zatvorené pre verejnosť. Práve preto vedenie jednej z najznámejších inštitúcii na svete rozhodlo, že svoje najlepšie diela budú predstavovať na Instagrame.

Každý deň tak na oficiálnom účte múzea pribudne maľba s vysvetlením kontextu jej vzniku (vo francúzštine aj v angličtine). Niekoho síce môžu zarmútiť obrazy s témou jari alebo mora, ale aj takto si možno spríjemniť karanténu medzi štyrmi stenami.

Pražská Národná galéria zas online sprístupnila aktuálnu expozíciu Starých majstrovWeb umenia Slovenskej národnej galérie každý deň publikuje dielo, ktoré (vtipne aj múdro) reaguje na prebiehajúcu karanténu v našej krajine.

https://www.instagram.com/p/B9tsZulHuYV/

4. Gaučella. Ak vám toto slovo niečo pripomína, je to názov amerického festivalu. Tohtoročná Coachella je zrušená, ale štyria slovenskí producenti elektronickej hudby sa rozhodli urobiť si vlastnú párty. Jimmy Pé, Fallgrapp, Whithe a Bulp odohrajú online DJ sety zo svojich obývačiek, stream sa začína 19.00 na Facebooku aj YouTube, na virtuálnu akciu môžete prísť za dobrovoľné vstupné, ktorým je príspevok pre iniciatívu Kto pomôže Slovensku. Vypočuť si to naživo môžete tu.

Pieseň dňa: Síce ju naspieval už pred desiatimi rokmi, no minimálne refrén môže dnes mnohých inšpirovať. „Prejdeme túto cestu spoločne. Cez búrku, akékoľvek počasie, zimu alebo horúčavu. Len vám chcem dať vedieť, že nie ste sami,“ rapuje v skladbe Not Afraid Eminem. V roku 2011 za ňu dostal Grammy.

Eminem v piesni odporúča, aby sme sa chytili za ruky, čo sa v tomto období neodporúča, no aspoň slová o tom, ako nás z toho všetko vyvedie, odkazujú, že bude aj lepšie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra v karanténe

Kultúra

Teraz najčítanejšie