Denník N

Hovorte spolu doma o tom, ako sa cítite, skôr než to vybuchne, radí lektor nenásilnej komunikácie

Peter Kukliš. Foto - Vlado Škuta
Peter Kukliš. Foto – Vlado Škuta

„Treba sa pripraviť na to, že to môže trvať oveľa dlhšie, než sme si mysleli. Zatínať päste a držať jazyk za zubami, aby sme predišli konfliktu, je neudržateľné,“ hovorí Peter Kukliš, lektor metódy Nenásilnej komunikácie.

V rozhovore sa dočítate aj o tom,

  • ako sa rozprávať tak, aby sme si navzájom porozumeli
  • aké najčastejšie chyby v komunikácii robíme
  • ako hovoriť o pocitoch a potrebách detí aj rodičov v karanténe
  • prečo stav krízy preverí vzťahy medzi zamestnávateľom a zamestnancami

Vediete kurzy Nenásilnej komunikácie. Znamená to teda, že bežne je naša komunikácia násilná?

Nie, ľudia úplne bežne používajú princípy, ktoré by sme mohli zaradiť aj k princípom Nenásilnej komunikácie. Ide o konkrétnu metódu amerického psychológa Marshala Rosenberga, ktorá má počiatky v 60. rokoch minulého storočia. Okrem iných sa Rosenberg inšpiroval aj prístupom indického mysliteľa Gándhího.

Povedané v skratke, ide o nástroje, ktoré slúžia na to, aby si ľudia porozumeli – aby vedeli pochopiť jeden druhého a aby si dokázali vyjsť v ústrety v uspokojovaní svojich potrieb.

Aké princípy teda využíva nenásilná komunikácia?

Sú to dve hlavné metódy. Na jednej strane je to väčšia otvorenosť, úprimnosť, transparentnosť v tom, čo sa deje s nami, s človekom, ktorý zdieľa svoje pocity a potreby. Na druhej strane je to empatia a snaha pochopiť perspektívu a potreby človeka, s ktorým hovoríme.

Podľa toho, v akom štádiu rozhovoru sa nachádzame, môžeme vytiahnuť jednu alebo druhú kartu: odhaliť trochu viac zo seba, povedať detailnejšie, ako situáciu prežívame a čo cítime – namiesto toho, aby sme povedali iba to, čo chceme.

Znie to jednoducho – povedať, čo cítime a čo potrebujeme, ale je to naozaj také ľahké?

Nie je to také jednoznačné. Pocity a potreby sú kľúč k porozumeniu. Veľa z toho, čo však v bežnej konverzácii zabalíme do kategórií pocit a potreba, nie sú naše reálne autentické pocity a potreby. Veľmi často je to kritika a hodnotenie seba alebo druhých.

Ak by ste chceli uplatňovať metódu Nenásilnej komunikácie,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Rozhovory

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie